کوشا : خواهان تشکیل فراکسیون حقوق‌دانان و وکلا در مجلس دوازدهم هستیم


رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) با بیان اینکه به دنبال تشکیل فراکسیون حقوق‌دانان و وکلا در مجلس شورای اسلامی هستیم، گفت: این مسئله به تقویت و توسعه همکاری‌ها و تعامل میان نهاد وکالت و قوه مقننه کمک می‌کند و امیدواریم در مجلس دوازدهم شاهد توسعه این تعاملات باشیم.

به گزارش روابط عمومی اسکودا، دکتر جعفر کوشا طی سخنانی در نشست شورای اجرایی اسکودا که صبح امروز پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار شد، با اشاره به برگزاری انتخابات هیات مدیره سه کانون وکلای دادگستری زنجان، اردبیل و هرمزگان، به منتخبان این انتخابات تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که هیات مدیره جدید این کانون‌ها در تعامل با اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران نهایت تلاش و اهتمام را داشته باشند. همچنین انتخاب هیات رئیسه جدید کانون وکلای ایلام را تبریک می‌گویم.

وی ضمن تبریک هفته قوه قضائیه(اول تا هفتم تیر ماه)، بر آمادگی نهاد وکالت برای توسعه همکاری‌ها و تعامل با دستگاه قضایی تاکید کرد و گفت: دادرسی عادلانه جز با تعامل دو نهاد وکالت و قضاوت میسر نیست و در این مسیر ما آمادگی داریم دستگاه عدلیه را یاری رسانیم.

رئیس اسکودا در ادامه ضمن تسلیت حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور و همراهان ایشان، تصریح کرد: در این حادثه چند تن از مسئولان کشور به شهادت رسیدند که بسیار دردناک است و باید به اینگونه مسائل رسیدگی و نسبت به آن پیشگیری کرد. رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، امام جمعه، استاندار و … جزو سرمایه‌های کشور بشمار می‌آیند و نباید به سادگی آنها را از دست بدهیم.

دکتر کوشا در ادامه با اشاره به نشست هیات رئیسه اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با معاون اول و معاون امور حقوقی و مجلس قوه قضائیه، گفت: در این جلسه مباحثی نظیر تسهیل در برگزاری انتخابات اسکودا و نیز تعامل نهاد وکالت با دستگاه قضایی مطرح و مقرر شد در این زمینه جلسات کارشناسی مستمر برگزار شود. حجت‎الاسلام و المسلمین خلیلی از سعه صدر بالایی برخوردار هستند که امیدواریم بتوانیم تعامل خوبی با ایشان و قوه قضائیه داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت حفظ انسجام در میان کانون‌های وکلای دادگستری ایران، گفت: باید جایگاه اسکودا را حفظ کنیم و حرمت آن را نگه داریم تا مغرضان و مخالفان نهاد وکالت از این مسئله سوء استفاده نکنند. قطعا در نهادی همچون نهاد وکالت با این گستردگی، قدمت و اصالت، مسائل و اختلاف نظرهایی وجود دارد اما باید با عقلانیت پیش رویم و قواعد و ضوابط کار را رعایت کنیم.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم در روز هشتم تیر ماه ۱۴۰۳، گفت: سیاست ما در انتخابات، بیداری ملت در جهت آگاهی و رشد مردم در راستای اجرای عدالت است، لذا باید هوشیار باشیم و از هرگونه تحرکی که باعث ضربه به نهاد وکالت می‌شود خودداری کنیم.

دکتر کوشا در پایان به استقرار مجلس دوازدهم و تشکیل کمیسیون‌ها و فراکسیون‌‌های این مجلس اشاره کرد و گفت: ما در اسکودا پیش از انتخابات و پس از انتخابات مجلس دیدارهایی با نمایندگان پیشین و فعلی مجلس در محل اتحادیه برگزار کردیم. یکی از اهداف ما تشکیل فراکسیون حقوق‌دانان و وکلا در مجلس شورای اسلامی است. این مسئله به تقویت و توسعه همکاری‌ها و تعامل میان نهاد وکالت و قوه مقننه کمک می‌کند و امیدواریم در مجلس دوازدهم شاهد توسعه این تعاملات باشیم.

***

صورتجلسه شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران – پنجشنبه مورخ ۱۴۰۳/۳/۳۱

دستور اول: گزارش امور جاری
ـ آقایان جعفر کوشا و ابراهیم کیانی‌هرچگانی گزارشی از امور جاری اتحادیه را به شورای اجرایی ارائه دادند.

***
دستور دوم: گزارش تیم مذاکره‌کننده با قوۀ قضاییه (نامۀ کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی)
ـ گزارش تیم مذاکره‌کننده با قوۀ قضاییه به شورای اجرایی ارائه شد.
***
دستور سوم: انتخابات کمیسیون ورزش اسکودا
مصوبه: «اصل برگزاری انتخابات کمیسیون ورزش اسکودا تصویب شد.»

مصوبه: «اعضای کمیسیون ورزش اسکودا به شرح زیر به ترتیب آرا برگزیده شدند: الهام بهمیاری (کانون بوشهر)، محمد صابونچی‌ذوالفقاری (کانون آذربایجان غربی)، تورج رشیدی (کانون هرمزگان)، فرهاد توماج (کانون گلستان) و رضا وطن‌خواه (کانون البرز)»
***
دستور چهارم: اصلاح اساسنامه
مصوبه: «کانون‌های وکلای دادگستری ظرف ده روز دیدگاه‌های خود را دربارۀ پیش‌نویس اصلاحات اساسنامۀ اسکودا به اتحادیه اعلام خواهند کرد و پس از انقضای مهلت و عدم ارسال پاسخ به‌منزلۀ تأیید پیش‌نویس می‌باشد.»
***
دستور پنجم: تعیین خط‌مشی و سند راهبردی اسکودا مصوب هیئت عمومی همدان اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰
مصوبه: «جناب آقای امانی (کانون گیلان) به‌عنوان مسئول پیگیری خط‌مشی و سند راهبردی اسکودا تعیین کردند.»
***
دستور ششم: نامۀ کانون وکلای دادگستری خراسان رضوی پیرامون تکالیف و مراحل کارآموزی موضوع مادۀ ۵۴ آیین‌نامۀ اجرایی
مقرر گردید در جلسۀ آتی نسبت به موضوع اتخاذ تصمیم گردد.
***
دستور هفتم: افزایش سقف دعاوی مالی کارآموزان (نامۀ کانون وکلای دادگستری اردبیل)
مصوبه: «افزایش سقف دعاوی مالی کارآموزان به‌عنوان یکی از دستور‌های نشست هیئت عمومی به میزبانی کانون وکلای دادگستری مرکزی تعیین شد.»
***
دستور هشتم: استماع گزارش دبیر کارگروه نحوۀ اتصال به درگاه ملی مجوز‌های کسب‌وکار
جناب آقای محمد صابونچی، دبیر کارگروه، گزارشی از نحوۀ پیگیری و اتصال اعلام کردند.
***
دستور نهم: تعیین و تکلیف نحوۀ برگزاری هیئت عمومی اتحادیه به میزبانی کانون وکلای دادگستری مرکزی
مقرر گردید همایش در موعد مقرر برگزار شود.

خدمات الکترونیک