هشدار در مورد کارچاق‌کن‌هایی که خود را وکیل دادگستری و مدیر مؤسسه حقوقی معرفی می‌‌کنند


سید عبدالمهدی موسوی رئیس کل دادگستری استان مرکزی از دستگیری و صدور حکم محکومیت یک کارچاق‌کن که با دادن وعده‌های واهی به افراد و طرفین پرونده‌ها وجوهی از آن‌ها دریافت کرده بود، خبر داد.

به گزارش میزان، موسوی  با اشاره به تلاش‌ها و اقدامات دادگستری کل استان مرکزی در راه مبارزه با فساد در دستگاه قضا اظهار داشت: یک کارچاق کن که با دادن وعده‌های واهی به افراد و طرفین پرونده‌ها وجوهی از آنها دریافت کرده بود به زندان معرفی شد و پس از سیر مراحل قانونی در دادسرا و دادگاه، حکم به محکومیت وی صادر گردید.

وی افزود: با رصد و پیگیری‌هایی که توسط حفاظت و اطلاعات دادگستری استان مرکزی انجام شد، مشخص گردید فرد مذکور با ادعای ارتباط با برخی از پرسنل دادگستری از این موقعیت سوء استفاده نموده و از طرفین پرونده‌ها در مقابل اخذ مبالغی قول پیگیری پرونده آنها را در شعب مختلف داده است.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی در ارتباط با نحوه ی فعالیت‌های غیر قانونی و مجرمانه کارچاق کن ها بیان داشت: این افراد خود را وکیل باسابقه دادگستری، مدیر موسسه حقوقی معروف و معتبری که چند وکیل در استخدام آن هستند و صاحب نفوذ در بین قضات و کارکنان دادگستری معرفی می‌کنند و با ظاهری بسیار آراسته و موجه با قربانیان خود برخورد کرده و با چرب زبانی، اعتماد آنان را جلب می‌کنند.

وی گفت: تصور بر این است معمولا قربانیان این گروه از مجرمان، افراد کم سواد، یا ساده و غیر آگاه به مسائل و امور حقوقی هستند؛ اما در واقع چنین نیست. چه بسیار افراد تحصیل کرده و صاحبان مشاغل و افراد مطرح جامعه نیز به دام این قربانیان گرفتار می‌شوند. با توجه به دیدگاه آسیب شناسی این جرم، عواملی از جمله عدم آگاهی افراد از مسائل حقوقی و قوانین کشور، پرمشغله بودن افراد و نداشتن وقت برای رسیدگی به پرونده‌های قضایی خود در فعالیت این افراد تأثیر زیادی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی تأکید کرد: مردم دقت داشته باشند باید اطلاعات و دانش حقوقی خود را با مطالعه متون حقوقی و قانون افزایش داده و در امور حقوقی و قضایی خود، از طرق قانونی اقدام نمایند.

وی از مراجعان به مجتمع های قضایی استان خواست فریب مدعیان نفوذ در دستگاه قضایی را نخورده و پرونده خود را از مسیر قانونی دنبال کنند و بیان داشت: هم استانی ها می توانند از طریق سامانه تلفنی ۱۵۸۰، در شناسایی سوء جریان های مالی و فساد اداری و مدعیان نفوذ در دستگاه قضایی و سازمان های تابعه قوه قضاییه در استان، با حفاظت و اطلاعات دادگستری استان مرکزی، همکاری نمایند.

خدمات الکترونیک