مواد ناقض استقلال کانون وکلای دادگستری ملغی شد


به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گیلان، در ویژه نامه شماره ۱۶۸۳ روزنامه رسمی کشور منتشره به تاریخ ۱۴۰۲/۴/۱۴، اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری به شماره ۱۰۰۰/۲۲۱۴۹/۹۰۰۰ مورخ ۱۴۰۲/۴/۱۱ رئیس قوه قضائیه، در اجرای مواد ۲۲ و ۲۶ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ منتشر شد.

با ابلاغ اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری از سوی حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، موادی که در این آیین‌نامه، ناقض استقلال کانون وکلا بشمار می‌رفت، ملغی شد.

شایان ذکر است پیشتر، معاون حقوقی قوه قضائیه با ارسال نامه مورخ ۱۴۰۱/۹/۲ خطاب به روسای کانون وکلای دادگستری کشور، از ارسال پیشنهادات توافق شده ی آن معاونت با کانون های وکلا در خصوص مواد اصلاحی این‌ آیین نامه در تاریخ ۱۴۰۱/۸/۲۳ جهت بررسی و امضا نزد رئیس قوه قضائیه خبر داده بود.

دانلود فایل اصلاحیه آیین نامه

 

توضیحات رئیس اسکودا

در پی ابلاغ اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۰ از سوی رئیس قوه قضائیه، دکتر کوشا، رئیس اسکودا توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا)، رئیس قوه قضائیه صبح امروز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه جاری، در اجرای مواد ۲۲ و ۲۶ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و بنا به پیشنهاد کانون‌های وکلای دادگستری، اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد؛ بر این اساس موادی که در این آیین‌نامه، ناقض استقلال کانون وکلا بشمار می‌آمد اصلاح شد.

در همین رابطه دکتر جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) در توضیحاتی اعلام کرد: در سال ۱۳۳۳ قانونی در ارتباط با استقلال کانون‌های وکلا تصویب و طبق ماده ۲۲، آئین‌نامه اجرایی آن در سال ۱۳۳۴ نوشته و از آن زمان تا سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شد، اما در ششم تیر ماه ۱۴۰۰ و در زمان ریاست آقای رئیسی بر قوه قضائیه، آئین‌نامه‌ای به کانون‌های وکلای دادگستری ابلاغ و مواردی در آن مشاهده شد که فراتر از پیشنهاد کانون‌های وکلا بود و در حقیقت نقض استقلال کانون‌ها را به همراه داشت.

رئیس اسکودا با بیان اینکه نقض استقلال کانون وکلا بر اساس آیین‌نامه ابلاغی گذشته بر سه محور استوار بود، گفت: صدور پروانه‌های وکالت، ابطال پروانه‌های وکالت و نیز موضوع تعقیب انتظامی سه محور این نقض استقلال بود. بر این اساس دکتر ابراهیم کیانی، نایب رئیس اول اسکودا از سوی روسای کانون‌ها به عنوان نماینده نهاد وکالت برای رایزنی و انجام مراودات با معاونت حقوقی قوه قضائیه انتخاب و در نهایت اعلام شد که در سه محور مذکور نیاز به اصلاح مواد داریم. در این مدت این آئین‌نامه‌ هرچند از سوی کانون‌ها اجرایی می‌شد اما ما به دنبال رفع نقض استقلال کانون‌ها بودیم که خوشبختانه در توافقی که میان اسکودا و معاونت حقوقی قوه قضائیه انجام شد، در این سه محور توانستیم به توافق برسیم و استقلال را به عنوان یکی از ارزش‌های دیرینه و پایدار کانون وکلا حفظ کنیم.

دکتر کوشا با اشاره به اصلاح ماده ۴۸ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری گفت: در این ماده، اصلاحات خوبی صورت گرفته است، به گونه‌ای که صدور پروانه بدون حضور مقامات قضایی انجام می‌شود و ابطال پروانه‌ها هم توسط کانون‌ها و نه مراجع قضایی یا دادگاه انتظامی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر تعقیب انتظامی هم توسط خود کانون‌های وکلا انجام خواهد گرفت.

وی افزود: در انجام اصلاحات مزبور، توافقات لازم با قوه قضائیه انجام شد و آئین‌نامه مذکور در ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۲ توسط ریاست محترم قوه قضائیه امضا شد و به زودی در روزنامه رسمی منتشر می‌شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران همچنین در ادامه با اشاره به ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری که به بحث کارآموزی وکالت مرتبط است، گفت: این ماده پیشتر در شورای اجرایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان کانون‌ها با اصلاح بخش کارآموزی مخالفت کردند، لذا ما هم مصوبه شورای اجرایی را عملیاتی می‌کنیم، بر این اساس ماده ۵۴، همچنان جاری و ساری است.

دکتر کوشا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در زمانی که آئین‌نامه توسط کانون‌های وکلای دادگستری اجرا می‌شد، این نگرانی وجود داشت که مواد مربوط به نقض استقلال باید اصلاح شود و به این جهت لازم بود که بنده و نایب رئیس اول اسکودا به نوعی روی مین برویم تا این اقدام انجام شود، گفت: به همین دلیل از دکتر کیانی کمال تشکر را دارم. همچنین از حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای ریاست محترم قوه قضائیه، حجت‌الاسلام دکتر مصدق معاون محترم اول ریاست قوه قضائیه، مسئولان معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه به خصوص سرکار خانم میرزا بیگی و آقایان قدرتی، پورسید و جهانی نیز تشکر ویژه دارم. از سویی از همکاران خود در صنف وکالت، به خصوص مدیران و وکلایی که با صبوری ما را همراهی کردند تشکر و قدردانی می‌کنم که این همدلی موجب شد آئین‌نامه اصلاح شود و به زودی آن را اجرایی خواهیم کرد.

رئیس اسکودا در پایان اظهار امیدواری کرد که تعامل نهاد وکالت با قوه قضائیه به خصوص در مباحث علمی همچنان ادامه داشته باشد چرا که وجود این دو نهاد در تحقق دادرسی عادلانه ضروری است.

دانلود فایل اصلاحیه آیین نامه

خدمات الکترونیک