طرح پذیرش مردودین آزمون وکالت!

تصویر پیش فرض

تصویر پیش فرض


ابراهیم کیانی نائب رئیس و سخنگوی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با در اختیار گذاشتن کارنامه افرادی که در صورت اجرایی شدن این طرح باید مورد پذیرش قرار بگیرند، اظهار کرد: بخش مهمی از این طرح به دنبال جذب اشخاصی است که مردودین آزمون وکالت هستند و به نظر می‌رسد این طرح را باید طرح پذیرش مردودین آزمون وکالت نامگذاری کرد.
وی افزود: دلیل ما در خصوص این مطالب این است که معیاری که در این طرح برای پذیرش تعیین شده است را با نمرات داوطلبین سال ۱۳۹۷ در کانون‌های ایلام، یزد، اصفهان و مازندران تطبیق دادیم که مشخص شد داوطلبان با نمرات بسیار پایین و حتی منفی را باید پذیرش کنیم و به آن‌ها پروانه وکالت بدهیم.

کیانی با بیان اینکه امکان تطبیق این شرایط در سال‌های دیگر و تمام کانون‌های وکلا وجود دارد گفت: با دقت در این کارنامه‌ها مشخص می‌شود که معیار پذیرش در این طرح جذب اشخاصی است که نمرات آنها ۶ یا ۵ است و در نتیجه تصویب این طرح منتهی به ورود افرادی به حرفه وکالت می‌شود که صلاحیت لازم را ندارند. این در حالی است که در هیج جای دنیا به شخصی که نمرات اکتسابیش زیر ۳۰ درصد باشد پروانه وکالت نمی‌دهند.
نایب رئیس اسکودا در پایان تأکید کرد: تصویب این طرح باعث نابودی نهاد وکالت و اضرار حقوق مردم خواهد شد چراکه چگونه شخصی که نمره ۶ از ۲۰ اخذ نموده می‌تواند به عنوان وکیل از حقوق مردم دفاع کند؟
حال باید دید که سرانجام بررسی‌های این طرح در کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید به کجا خواهد رسید و آیا نهایتا متن نهایی خارج شده از کمیسیون مذکور به گونه‌ای خواهد بود که دغدغه‌های مسئولان کانون‌های وکلا را رفع کند یا نه؟

روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران

خدمات الکترونیک