دادستان کل کشور : اعتبار داشتن “اسناد عادی” از مشکلات قوه قضاییه است


دادستان کل کشور گفت: یکی از مشکلاتی که همواره دستگاه قضایی را با سختی و گرفتاری روبرو کرده اعتبار داشتن اسناد عادی و استناد افراد به این دست اسناد است.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام محمدکاظم موحدی‌آزاد؛ دادستان کل کشور اهمیت جایگاه اسناد رسمی را مورد تأکید قرار داد و گفت: یکی از مشکلاتی که همواره دستگاه قضایی را با سختی و گرفتاری روبرو کرده اعتبار داشتن اسناد عادی و استناد افراد به این دست اسناد است.

وی که در دیدار با رئیس کانون سردفتران و دفتریاران سخن می‌گفت، در ادامه اظهار کرد: باید یکی از کارکردهای مهم دفاتر اسناد رسمی تبیین جایگاه و ضرورت اعتبارزدایی از اسناد عادی باشد. سردفتران و دفتریاران باید ضرورت رفتن به سمت اسناد رسمی را هم برای مردم و هم برای مسئولان تبیین و تشریح کرده و ضمن برشمردن مضرات بی شمار اسناد عادی، فوائد و محسنات اسناد رسمی را تبلیغ و ترویج کنند.

دادستان کل کشور با بیان نمونه‌هایی از مشکلات و گرفتاری‌هایی که اسناد عادی برای مردم ایجاد کرده است، گفت: پس از سال‌ها تجربه و برخورد با انواع و اقسام پرونده‌های حقوقی و قضایی تأکید داریم که اعتبار دادن به اسناد رسمی به صلاح مردم و جامعه است و اولین منفعت و سود این اعتباربخشی برای مردم و سپس نظام است.

موحدی‌آزاد یکی از آثار اعتبار داشتن اسناد عادی را در بحث موقوفات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر پرونده‌های زیادی در خصوص موقوفه‌ها وجود دارد و اصحاب دعوا با استناد به اسناد عادی به دنبال استیفای حقوق خویش هستند. در حالی که اگر از همان ابتدای دهه ۱۳۰۰ که اولین دفتر اسناد رسمی شروع به کار کرد خیرین و وقف‌کنندگان و یا حتی وراث آنها موقوفه‌ها را در دفاتر اسناد، ثبت رسمی می‌کردند اکنون شاهد پرونده‌های مختلف از موقوفه‌ها در دستگاه قضایی نبودیم.

بنا بر اعلام روابط عمومی دادستانی کل کشور، در این دیدار علی خندانی؛ رئیس کانون سردفتران و دفتریاران نیز به ارائه گزارشی از تعداد دفاتر، خدمات در دسترس، برنامه‌های کانون و غیره پرداخت.

خدمات الکترونیک