ثابت قدم عضو سابق هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز: یکی از دلایل احیای دادسراها میتواند بخاطر استدلال های محکم استاد کشاورز در جریان پرونده کرباسچی باشد

عضو سابق هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: در زمان رسیدگی به پرونده مشهور شهردار اسبق تهران که استاد کشاورز وکالت ایشان را برعهده داشت، دادسراها منحل شده بود اما آقای کشاورز بسیار زیرکانه و با تیزبینی و تیزهوشی خاصی، از نحوه برخورد و دفاعیات گرفته تا صحبت کردن در مقابل دادگاه؛ تمام نقاط قوت دادگاه های عام را بیان کردند و به نظر بسیاری از صاحبنظران یکی از دلایل بسیار قوی برای اعاده مجدد دادسراها همان بحث ها و نکاتی بود که ایشان در آن جا مطرح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای دادگستری استان گیلان، سیّد ابراهیم ثابت قدم که در مراسم یادبود استاد فقید بهمن کشاورز در رشت سخن می گفت، اظهار داشت: برای من خیلی مشکل است به خاطر روابط خاص و نزدیکی که با جناب کشاورز داشتم بخواهم در فراق ایشان چیزی بگویم. اما اصالت خانوادگی استاد و جایی که ایشان پرورش یافته بود باعث شد از جناب کشاورز یک شخصیتی ساخته شود که تقریبا همه قبول شان داشته باشند، حتی آن عده بسیار کمی که در ظاهر مخالف ایشان بوده اند نیز در دل استاد را قبول داشتند، در واقع این مخالفت چیزی جز رقابت نبود و احیانا اگر چیز خاصی بود استاد با بزرگی همه را چشم پوشی می کرد.

وی با اشاره به خصوصیات اخلاقی استاد افزود: مرحوم کشاورز، طی دورانی که من با ایشان بودم هیچوقت ندیدم که نسبت به کسی مطلبی را بگوید که به او بر بخورد، هیچ وقت کسی را تحقیر نکرد، حتی در جریان انتخابات کانون مرکز که داستان خاص خودش را دارد، از اولین دوره تا دقیقا همین یک هفته قبل از فوت، به جرات می توانم بگویم هیچوقت ندیدم کسی از ایشان ناراحت شده باشد. حتی اگر خصوصیات کسی را قبول نداشت، حرف اش را گوش می کرد، مخالفت نمی کرد به طوری که توی ذوقش بخورد. به هر حال من از سال 76 در خدمت ایشان بودم، در ده سالی که در کانون مرکز ایشان رییس بودند و بنده نایب رییس، در روز حداقل سه یا چهار ساعت دیدار داشتیم. هیچ وقت در تمام این مدت هیچ موردی نبود که بمن بگوید که تقاضای فلانی را بپذیر یا نپذیر؛ همیشه تصمیم را برعهده ما می گذاشت. از دیگر خصوصیات ایشان باید بگویم، در بیان اندیشه، احتیاط و انصاف را پیش می گرفت. همیشه در سخن گفتن آرام و شمرده سخن می گفت و اعتقادش بر این بود که گزیده گویی کار وکیل دادگستری است. وکیل نباید هر حرفی بزند، باید در بیان دقت کند. چون به هرحال حداقل فرض این است که یک وکیل دادگستری سوگند یاد کرده که باید انصاف، مروّت در ذهن و رفتار و کردارش باشد و بر خلاف واقع و حقیقت چیزی نگوید، نه تنها در کار وکالت بلکه حتی در امور مربوط به شخصی خود.

ثابت قدم با اشاره به پرونده مشهور کرباسچی شهردار اسبق پایتخت گفت: آقای کشاورز در بین عوام، در جامعه غیرحقوقی، خیلی شناخته شده نبود، اما در جریان پرونده شهردار اسبق تهران که از تلویزیون هم پخش می شد، بواسطه نحوه ی دفاعیات، استحکام و قدرت استدلال، جریان به گونه ای پیش رفت که نظر افراد غیرحقوقی که او را نمی شناختند نیز جلب شد. شهردار اسبق ایشان را به عنوان وکیل خود انتخاب کرد زیرا ایشان در بین خواص شناخته شده بود، با وجود اینکه وکلای خبره بسیار زیادی در مرکز وجود داشت، اما شهردار ایشان را انتخاب کرد. نکته دیگر اینکه جریان دادگاه مشهور آقای کرباسچی، یک درسی بود برای همه به خصوص کاراموزان و کسانی که تازه کار وکالت را شروع کردند اگر چه قدیمی ها هم درس گرفتند، از نحوه برخورد، دفاعیات، صحبت کردن در مقابل دادگاه، همه این ها یک درسی بود و مهمتر در جریان دادگاه ها، آقای کشاورز بسیار زیرکانه و با تیزبینی و تیزهوشی تمام نقاطی را که دادگاه های عام ( چون در آن دوره دادسراها را منحل کرده بودند) با زیرکی و تیزهوشی بسیار زیاد تمام نقاط قوت این قانون دادگاه عام را بیان کردند و به نظر من و به نظر بسیاری از کسانی که این تحول را پیگیری می کردند یکی از دلایل بسیار قوی برای اعاده مجدد دادسراها همان بحث ها و نکاتی بود که ایشان در آن جا مطرح کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: واقعا آقای کشاورز خوش نام بود و خوش ذوق بود، باسواد بود، همه زندگیش را وفق آموزش کرده بود حتی به کتاب هایی که نوشته بودند نگاه کنید مثل آیین نگارش، نحوه تنظیم قراردادها و یا حق سرقفلی و حق کسب و پیشه... اینها کتاب هایی است که بیشتر جنبه آموزشی دارند چه برای کاراموزان چه برای خیلی از وکلایی که تجربه آنچنان در مورد مسایل سرقفلی و حق کسب و پیشه شاید نداشته باشند. ایشان از بین ما رفت ولی خاطراتش هست و همه ما آن نگاههای پرنفوذ، سخنان محبت آمیز و پایداری در رفاقت ایشان را فراموش نخواهیم کرد.

ثابت قدم در پایان نیز، از خدمات ارزنده ای که استاد کشاورز در مورد اصلاح قانون وکالت و حفظ حقوق وکلای مشغول به کار در رابطه با طرح جامعه وکالت در سنوات اخیر مطرح بود، سخنانی ایراد نمود.