انتقاد صادق هژیر از صداوسیما: چرا نقش وکیل در فیلم و سریالها، نقشی شیطانی است؟

صادق هژیر عضو ادوار مختلف هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان با انتقاد از برنامه های صداوسیما گفت: متاسفانه صداوسیما، هر زمان که نقشی برای وکیل در یک سریالی یا فیلمی در نظر می گیرد، نقشی شیطانی است، نقش انسان هایی که مقید به اخلاق و قانون، مقررات نیستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای دادگستری استان گیلان، هژیر که در آیین نکوداشت استاد بهمن کشاورز در رشت سخن می گفت؛ اظهار داشت: جناب کشاورز در محاکمه شهردار اسبق تهران که وکالت وی را برعهده داشت، به گونه ای مدیریت کرد که نه تنها مردم، متهم آن پرونده را به قضاوت نشستند، بلکه دادگاه آن پرونده را و در واقع وکالت را به قضاوت نشست و به عامه مردم تفهیم کرد آنچه در مورد وکیل گفته می شود خلاف آن چیزی است که از وکیل نشان داده می شود.

وی که نماینده سابق کانون وکلای دادگستری گیلان در شورای اجرائی و نائب رئیس اول هیأت رئیسه اسکودا از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸بوده است، افزود: وکیل، مدافع حق مردم است و لاغیر. این چیزی بود که جناب کشاورز همه عمر تلاش کرد تا اذهان را به سمت آن روشن کند و نتیجه اش این می شود که بعد از اتفاق تلخ اردیبهشت ماه (درگذشت استاد) بسیاری از عامه مردم که شاید بعضی از انها، گذرشان به دادگستری نیفتاده بود و هیچ گاه به وکیل رجوع نکرده بودند، زنگ می زنند و به ما تسلیت می گویند. همه اینها به جهت کارهای مفیدی بود که آقای کشاورز در ان پرونده خاص و در طول مدت فعالیت خود به عنوان وکیل دعاوی در نیم قرن وکالت انجام دادند.

این وکیل ضمن برشمرده خصایل اخلاقی استاد کشاورز، تصریح کرد: از سال 80 به این طرف که افتخار همکاری نزدیک با جناب وکیل کشاورز را داشتم، به قطع و یقین می توانم بگویم که ایشان شریف زیستند و مراسماتی که برای ایشان برگزار شد و پیام هایی تسلیت که از مقامات عالی رتبه قضایی، اجرایی و قانون گزاری و سیل جمعیتی که در این مجالس حضور پیدا کرد- با توجه به فرهنگ حق شناسی که در ملت ما وجود دارد - به خوبی نشان داد که ایشان انسان شریف و وراسته ای بودند. امکان نداشت کسی تماس تلفنی بگیرد و ایشان بی جواب بگذارد و اگر در شرایطی بود که نمی توانست در آن لحظه پاسخ بدهد، بلافاصله به محض اینکه رفع مشکل می شد و دسترسی به تلفن پیدا می کرد، شخصا تماس می گرفت و عذرخواهی هم می کرد. در برخوردها بسیار با نزاکت و مودب بود و هیچ گاه شنیده نشد که در مورد کسی، حتی کسانی که در موضع مخالفت با ایشان قرار می گرفتند کلمه ای به بدی به زبان بیاورد. بسیار متواضع و فروتن بودند. جلسات ماهانه ای که در شورای اجرایی اتحادیه داشتیم از آنجا که بسیار وقت شناس بود همیشه زودتر از هرکس دیگری پیش از وقت مقرر در محل برگزاری جلسه حضور پیدا می کرد تا بنابر شخصیت ذاتی خودش از فرد فرد نمایندگان کانون های استان ها که وارد می شوند، استقبال کند. اگر بنابر جهتی در وسط جلسه، همکاری، بنا بود، جلسه را ترک کند شخصا از جا بلند می شد و تا دم در خروجی ایشان را بدرقه می نمود. به واقع می توانم بگویم که ایشان قلبی لبریز از عشق داشتند، عشق به حق.

هژیر ادامه داد: هرگز نمی توانم فراموش کنم یا این مطلب را ناگفته بگذارم که در اوایل خرداد 96، در راستای اصلاحات مقررات وکالت و اساسنامه جدید اتحادیه، دو جلسه سنگین 10 ساعته در دو روز پیاپی در محل اتحادیه داشتیم، ایشان تمام این جلسات پرتنش را به نحو بسیار مطلوبی اداره می کرد. استاد اولین کسی بود که در این نوع جلسات حضور پیدا می کرد و بعد از خاتمه جلسه، خودشان آخرین فردی بود که معمولا از محل اتحادیه خارج می شد. به اعتقاد من کسی نمی تواند این کارها را انجام دهد مگر اینکه واقعا عاشق آن کار باشد و در تعجبم قلبی که لبریز از عشق بود در پایتخت پزشکی چه گونه یکباره از تپش باز می ماند. برای آرامش خودمان ناگزیریم بگوییم: « إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ »

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه عالیجناب وکالت، وکیل بهمن کشاورز دیگر در میان ما نیست، اما آثارش هست ممکن است برخی نظر داشته باشند که ما فعلا جایگزین مناسبی در حد بهمن کشاورز در جامعه وکالت نداریم اما من معتقدم که اگر استعدادیابی شود، در بین همکاران به ویژه همکاران جوان، استعدادهای درخشانی هستند که بتوانند راه استاد را ادامه دهند و این تکلیف برعهده کانون است که بشناسد و سرمایه گذاری کند و آموزش های لازم را بدهد، به یکباره خواهید دید که از دل این جماعت جوان، جامعه ما از بهمن کشاورزهای متعدد برخوردار خواهد بود.