پیام خانواده بهمن کشاورز به آیین نکوداشت استاد در رشت: این گردهمایی، مجلس سوگ نیست! جشنی است در ستایش زندگی استاد

خانواده بهمن کشاورز در پیامی به مراسم گرامیداشت استاد فقید در گیلان، ضمن تشکر از بانیان برگزاری آن اظهار کردند: آنچه امروز در این گردهمایی با شکوه در کانون وکلای گیلان در جریان است، مجلس سوگ بهمن کشاورز نیست ! جشنی است در ستایش زندگی اش.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای دادگستری استان گیلان، در متن این پیام آمده است:

بزرگواران سرزمین گیلان

همکاران ارجمند

گرد هم آمده اید تا یاد بهمن کشاورز را زنده نگه دارید. بهمن کشاورز فرزند کریم کشاورز و فرخنده نویدی کسمایی، هر دو زاده گیلان.

بهمن کشاورز تهران به دنیا آمد اما به گیلانش می نازید. به رشتَش،  شهر اولین های نیکو، شهر پرندگان رها، شهر اندیشه های همیشه پیشرو، شهر آزاد مردان روشنفکر، شهر بانوان پیشتاز عرصه های نو، شهر باران، شهر غذاهای بی همتا، شهر فرهنگ، شهر ادب و شهر مهم ترین رخدادهای تاریخ این سرزمین. او با فرهنگ گیلان رشد کرد و به این فرهنگ بالید . زبان گیلکی را دوست داشت و از کودکی با این زبان شیرین بزرگ شد، غذای محبوبش باقلا قاتوق و آنچه هیچ زمان به آن دست رد به سینه نمی زد رشته خوشکار بود. با صدای مخملین استاد بزرگ ناصر مسعودی،  وقتی مژده بهار زیبای گیلان را به گل پامچال می داد تا از خواب زمستان بیدار شود، سرشار از خوشی می شد و دلش فشرده می شد وقتی استاد مسعودی به میرزا التماس می کردند که زود و تند بیاید و گیلان آن زمان ویران را تنها نگذارد.

بهمن کشاورز روشنفکر بود. روشنفکری بیهمتایش از شهر باران بود. روشنفکریی که با خاک این خطه عزیز در هم آمیخته، او به اولین های شهرش می نازید و اولین هایی که مادرش در آن سهم داشت. مادرش از اعضای انجمن پیک نسوان، از اولین بانوانی بود که پا بر سن تئاتر گذاشت و نقش ایفا کرد. اولین دیگری که با افتخار از آن یاد می کرد، ایده اولیه تشکیل اتحادیه به شکل کنونی، از کانون وکلای گیلان در زمان ریاست مرحوم علی اکبر محمدی بود. چرخ روزگار چرخید و چرخید و همراه زندگی، مادرمان؛ کاملیا، دختری گیلک تبار را با او همراه کرد، هر دو پیوندی ناگسستنی با رشت داشتند پیوندی عاشقانه که ما نیز در دل، با خاک پاک سرزمین مان باراندازیم. تاریخ زندگی ما با نام گیلان و رشت و کسما در هم آمیخته، آمیزشی که سربلندانه به آن می بالیم.

آنچه امروز در این گردهمایی با شکوه در کانون وکلای گیلان در جریان است، مجلس سوگ بهمن کشاورز نیست ! جشنی است در ستایش زندگی اش. با حضور پرمهر همکاران عزیزش و دوست دارانش، در شهری که عاشقانه دوست می داشت. خود را متعلق به آن می دانست و به خاکش و به بزرگانش و به تاریخش افتخار می کرد نیک می دانیم که نظاره گر این جمع مهربان است شاد است. برابر  ما می نگارد « والله اعلم».

اگر نبود شانه های استوارتان تا به آن تکیه کنیم، گذر زمان از روزهای پراندوه نبودنش ناممکن بود. فروتنانه در برابر عظمت مهرتان سر تعظیم فرود می آوریم و قدردانتان هستیم .

کاملیا افراخته ، بهارک و کریم کشاورز