گزارش عملکرد هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان

به نام خدا

ضمن تقدیر و تشکر از همکاران عضو هیأت‌مدیره که در جهت تحقق اهداف و برنامه‌ها از انجام هیچ کوششی فروگذار ننموده و همدلانه پیگیر امور جاری کانون و نظارت بر فعالیت‌های ارکان و کمیسیون‌های مختلف کانون بوده‌اند و نیز ضمن ابراز ارادت و احترام به همکاران وکیل که در کمیسیون‌ها و ارکان کانون بی هرگونه توقع، وقت و انرژی صرف نموده و امور کانون را به پیش برده‌اند و نیز با تشکر خالصانه از همکار محترم وکیل عضو کانون جناب آقای سید حسن سجادی ریاست سابق کانون وکلای دادگستری که تقریبا تمام‌وقت در اختیار کانون وکلای دادگستری بودند و حالیه به جهت معاذیر پزشکی، پاره‌وقت با برخی از کمیسیون‌های کانون همکاری می‌نمایند، به شرح آتی و به جهت معاذیری که برگزاری جلسه حضوری مجمع عمومی را ناممکن می سازد. گزارش عملکرد مکتوب فعالیت کانون وکلای دادگستری گیلان در سال جاری تا تاریخ ارائه گزارش ۱۳۹۹/۸/۲۰تقدیم می‌گردد.

1- امور مالی:

موجودی بانکها (اعم از نقد و سپرده تا ۲۰ آبان ۱۳۹۹)
پنجاه و شش میلیارد و ششصد و هشتاد وشش میلیون و چهارصد و بیست و دو هزار و نود و چهار ریال به عبارتی ۵۶/۶۸۶/۴۲۲/۰۹۴ میلیارد ریال می باشد.
بدهی به صندوق حمایت تا سه ماه دوم سال ۱۳۹۹، بیست و هشت میلیارد و یکصد و پنجاه و چهار میلیون و هفتصد و هفتاد و هفت هزار و یکصد و شصت و چهار ریال با احتساب پرداختی مهرماه و نامه دریافتی از صندوق می باشد.
درآمدهای ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۹:
میزان دریافتی از دادگستری سال ۹۹ تا به اکنون مبلغ سه میلیارد و صد و سی و سه میلیون و نهصد و شصت و چهار هزار و هشتصد و چهل و چهار ریال میباشد.
میزان سود سپرده دریافتی در ۶ ماهه اول ۹۹ مبلغ سه میلیارد و پانصد و چهارده میلیون و نهصد و هفتاد و پنج هزار و سیصد وسی و نه ریال می‌باشد
میزان مساعدت دریافتی از همکاران در ۶ ماهه اول ۹۹ مبلغ شانزده میلیارد و نهصد و هشتاد و هفت میلیون و هفتصد هزار ریال می‌باشد.
میزان حق عضویت دریافتی در ۶ ماهه اول ۹۹ مبلغ ششصد و پنجاه و پنج میلیون و یکصد و سی و یک هزار و ششصد و نود ریال می‌باشد.
میزان درآمدهای متفرقه در ۶ ماهه اول ۹۹ مبلغ یک میلیارد و نهصد و بیست و یک میلیون و هشتصد و هفتاد هزار ریال می باشد.
میزان کل دریافتی شش ماهه سال ۹۹
 معادل بیست و شش میلیارد و ششصد و هفتاد و چهار میلیون و نود هزار و هشتصد و هفتاد و سه ریال می باشد.

هزینه های ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۹:
میزان حقوق و مزایای پرسنل اداری در ۶ ماهه نخست ۹۹ مبلغ سه میلیارد و دویست و پنجاه و دو میلیون و هشتصد و پانزده هزار و ده ریال می‌باشد.
( شامل حقوق خالص دریافتی ، مساعده ، بیمه  و مالیات حقوق پرداختی)
میزان پرداختی به صندوق حمایت در سال ۹۹ مبلغ یک میلیارد و نهصد میلیون ریال میباشد.
میزان هزینه های متفرقه کانون در ۶ ماهه نخست ۹۹ مبلغ نهصد و سیزده میلیون و یکصد و هفتاد و نه هزار و ششصد و سی و دو ریال می‌باشد.
(شامل هزینه های جاری اداری تشکیلاتی مانند  تشریفات و پذیرایی، تربیت بدنی، کارمزد بانکی، قبوض، تعمیرات، چاپ و تبلیغات، حمل و نقل، ایاب و ذهاب، استهلاک و ... می باشد)
میزان هزینه های ساختمان در حال احداث کانون در ۶ ماهه اول سال ۹۹، بیست و یک میلیارد و سیصد چهل وپنج میلیون و ششصد و چهل هزار و نهصد ریال می باشد
( شامل ۴ مرحله پرداختی ۲۰۰ میلیون تومانی ماده ۱۰۰ شهرداری و ۱۳۰ میلیون تومانی عوارض شهرداری می‌باشد)

2- ساختمان کانون:

در مورد ساختمان کانون با توجه به تخلفات ساختمانی حادث، چه در سطح و چه در ارتفاع، در دوره تصدی هیأت‌مدیره جدید، و به منظور اجتناب از تحمیل آثار ناگوار به کانون وکلای دادگستری گیلان، تصمیم بر آن شد که با توقف فعالیت، زمینه مشخص شدن تخلفات ساختمان کانون در کمیسیون ماده ۱۰۰ فراهم آید. از این رو تمام تلاش و پیگیری هیأت‌مدیره بر آن بود که هرچه سریع‌تر و با کمترین هزینه، ساختمان احداثی در کمیسیون مذکور مواجه با رأی تخریب و اعاده وضع به سابق نگردد. رایزنی‌ها و تلاش‌های همکاران عضو کانون چه در هیأت‌مدیره و در بیرون از آن، مانع صدور رأی تخریب و منتهی به صدور رأی جریمه به میزان حدود ۲ میلیارد تومان شد. به موازات طرح موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، به تشکیل کمیسیون ساختمان مبادرت شده به جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و اجتناب از پرداخت حق مدیریت پروژه، تصمیم بر آن شد که ادامه عملیات ساختمانی از طریق خود کانون (کمیته ساختمان) به انجام ‌رسد. در مدتی که کار متوقف بود، نقشه‌های داخلی به نحوی که رافع  نیاز کانون وکلای دادگستری باشد و نیز نقشه فاز ۲ تهیه و نهایی گردید. پس از صدور رأی، کمیته به سرعت و با تمام توان عملیات ساختمانی را ادامه داده است. امید می‌رود اگر تا پایان سال جاری کار ساختمان به انجام نرسد، حداقل بخش قابل‌توجهی از آن خاتمه یافته باشد. مزید اطلاع اینکه جهت اجتناب از گرانی که هر روزه با آن مواجهیم، پاره‌ای از اقلام پرهزینه زودتر از موعد خریداری و از این حیث صرفه و صلاح کانون رعایت گردد.
در مورد ساختمان کانون نکته دیگری که باید به عرض برسانم، این است که از بدهکاری به شهرداری بابت جریمه تخلف ساختمان، مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت شد و حالیه ۱/۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان بدهکاری به شهرداری داریم. اما خبر خوش آنکه با اعتراض کانون به رأی کمیسیون، این رأی در دیوان عدالت اداری نقض گردیده است و نکته جالب‌توجه اینکه استدلال دیوان عدالت اداری در نقض رأی، آن است که کانون نهادی تجاری نیست از این رو تعیین جریمه به لحاظ کاربری-تجاری را با اشکال مواجه دانسته است. در رأی محکومیت کانون، صدور یک میلیارد و صد میلیون تومان جریمه تحمیل شده به کانون ناظر به همین تجاری قلمداد کردن کانون است که انتظار دارد که با طرح موضوع در کمیسیون هم‌عرض، امکان دفاع از منافع کانون وکاهش قابل‌ توجه جریمه فراهم گردد.

3- ساماندهی وضعیت بند «د» ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری:

همانگونه که استحضار دارید بند «د» ماده ۸ لایحه قانونی استقلال اجازه صدور پروانه وکالت به بازنشستگان ادارات دولتی که در سمتهای حقوقی خدمت نموده اند را می دهد. با توجه به تعداد زیاد مراجعین به کانون جهت اخذ پروانه وکالت وفق بند «د» ماده ۸ و نظر به اینکه صدور پروانه وکالت دادگستری تابعی است از نیاز به وکیل و این نیاز در کمیسیون تعیین ظرفیت قانون کیفیت اخذ پروانه سال ۱۳۷۶ مشخص می‌شود، از ظرفیت های قانونی موجود در راستای ساماندهی وضعیت مراجعین بند «د» بهره گرفته شد و در جلسه کمیسیون مذکور مقرر شد که صدور پروانه وکالت وفق ماده مرقوم، بر اساس نیاز کانون وکلای دادگستری باشد و بر این اساس در صورت مراجعه بیش از ظرفیت مقرر ، با برگزاری آزمون از میان اشخاص متقاضی، اصل شایسته سالاری در صدور پروانه وکالت مدنظر قرار گیرد.


4- امور رفاهی و حمایتی:

1-4. همکاران محترم به مسائل و مشکلاتی که کانون‌های وکلای دادگستری با آن مواجه‌اند به نحو کافی وقوف دارند، کانون وکلای دادگستری بر مبنای پرداخت حق عضویت و سایر کمک‌های مالی همکاران اداره‌ می‌شود. احداث ساختمان کانون و سایر امور جاری بر مبنای کمک‌های همکاران است. به‌رغم محدودیت‌های ساختاری در ارائه خدمات رفاهی و حمایتی نسبت به همکاران، تلاش بر آن است تا سرحد امکان امکانات ورزشی موردنیاز فراهم شود. در این راستا کمافی‌السابق و با همکاری کمیسیون ورزش امکانات مورد نیاز برای تمرینات تیم فوتسال و پینگ‌پنگ فراهم و حالیه تیم‌های والیبال آقایان و بانوان از امکانات لازم برای تمرین ورزشی برخوردارند. هم‌چنین  تلاش بر آن است مشکلات ضروری همکاران از طریق فراهم شدن زمینه پرداخت وام ضروری از سوی بانک‌ها که حساب‌های مالی کانون در آن نگهداری می‌شود فراهم شود. دراین راستا، به حدود ۵۰ نفر از همکاران وام‌های ضروری پرداخت شده است. یکی از اقداماتی که نهاد کانون وکلاء در زمینه حمایت از همکاران وکیل می‌تواند به انجام رساند، تشکیل صندوق تعاون سرمایه‌گذاری است که با جلب مشارکت همکاران وکیل و با تکیه بر تجمیع منابع مالی هرچند اندک از طریق هیأت‌مدیره صندوق (که از اعضای کانون انتخاب می‌شوند)، گامی مؤثر در جهت رفاه مادی همکاران بردارد. یکی از راه‌های همبستگی و جلب مشارکت، این‌گونه سرمایه‌‌گذاری‌های جمعی است. امید است با جدی گرفتن این پیشنهاد که طرح و جلساتی پیرامون آن برگزار شد، موجبات جلب مشارکت همکاران در این مهم فراهم شود.
2-4. در راستای مصون ماندن همکاران وکیل از فرایند رسیدگی در دادسرای انتظامی به جهت شکایات انتظامی که فاقد جنبۀ تخلف انتظامی هستند و نیز در راستای حصول سازش فی‌مابین فرد شاکی و همکار وکیل و ترمیم رابطه‌ای که به شکایت منتهی شده است و نتیجتاً جلب اعتماد به وکیل دادگستری، کمیسیون ارزیابی شکایات و سازش در کانون تشکیل که با فعالیت این کمیسیون بسیاری از اختلافات منجر به حصول تفاهم و سازش گردیده و از این رو دربسیاری از موارد موجبی برای ارجاع پرونده به دادسرا نخواهد بود.
3-4 . کمیسیون حقوقی نیز در کانون وکلای دادگستری گیلان مرکب از معمرین، قضات بازنشسته و نیز وکلای با تحصیلات عالیه تشکیل که عهده دار وظایف چندی از جمله پاسخ به سؤالات حقوقی همکاران، تعامل با دادگستری در جهت تحقق نقش سازنده کانون وکلای دادگستری گیلان در تصمیم‌گیری ها و تصمیم‌سازی‌ها  است. در این راستا در جلساتی که با مدیران دادگستری برگزار گردید، بر اهمیت نقش کانون وکلای دادگستری در تصمیم سازی هایی که در دادگستری به‌ویژه منشأ اثر در حوزه وکالت است، تأکید و امید آن است که بتوان از سرمایه انسانی کانون در این راستا بهره مند گردید.

5- ساماندهی امور انتظامی:

1-5. از جمله تخلفات انتظامی در حوزه کانون وکلای دادگسثتری گیلان، فعالیت غیر مجاز مؤسسات حقوقی که متأسفانه هر روزه رو به ازدیاد است. با فعال نمودن کمیسیون نظات و بازرسی و تهیه لیستی از مؤسسات حقوقی غیر مجاز و رایزنی با دادگستری امید بر آن است که زمینه برخورد با این مؤسسات غیرمجاز که حالیه یکی از مخاطرات وکالت سالم هستند، فراهم گردد. با توجه به جلسات مفید و سازنده‌ای که با مسئولین دادگستری برگزار شد، این امیدواری وجود دارد که شهروندان به جای مراجعه به مؤسساتی که بی اطلاع از موازین حقوقی، شریان‌های حیاتی نهاد وکالت را به مخاطره می‌افکنند، به وکلای دادگستری مراجعه نمایند.
2-5. از دیگر تخلفات شایع در حوزه کانون تمرکز فعالیتی وکلایی است که از دیگر کانون ها در حوزه کانون گیلان فعالیت دارند. برخورد بسیار جدی کمیسیون ماده ۵۵، دادسرا و دادگاه کانون، بسیاری از وکلایی که تاکنون بدون مشکل در حوزه کانون فعالیت نمودند. ملزم به رعایت ضوابط و نظامات کانون‌های وکلای دادگستری شده و از این رو شاهد کاهش قابل‌توجه تخلف در این موضوع در سطح کانون هستیم.
3-5. عدم مراجعه همکاران وکیل به محلی که ملزم به تأسیس دفتر وکالت هستند و تمرکز فعالیت وکالتی در شهرهای دیگر از جمله مرکز استان از دیگر مسائل و مشکلاتی است که با آن مواجهیم. هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری بی اطلاع از مسائل و مشکلات همکاران وکیل نیست، اما بنا بر دلایل عدیده، از جمله روشنگری در مورد ظرفیت مازاد بر نیاز در هر شهر در زمان تعیین ظرفیت، ضروریست که تابلوی وکیل درشهر محل فعالیت نصب گردد. در این زمینه با وقوف بر مسایل و مشکلات همکاران بدون اینکه فرد یا افرادی تاکنون به دادسرای کانون معرفی گردند، تلاش بر آن بوده است با تذکر و توجیه، همکاران محترم از دلایل توجیهی کانون مطلع گردند.
4-5. منع فعالیت ۳ ساله قضات بازنشسته در محل بازنشستگی از دیگر موضوعاتی است که هر از چندگاهی گزارش می‌گردد. هیأت مدیره کانون و نهادهای نظارتی کانون در این زمینه تبصره ۴ ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه را مانع وکالت۳ ساله در آخرین محل بازنشستگی دانسته و ضمن رعایت حرمت همکاران وکیل که سابقاً در دادگستری قضاوت نموده اند، تلاش نموده است به نحو مقتضی از جمله جلسات شفاهی و عنداللزوم بررسی موضوع در نهادهای نظارتی کانون زمینه اجرای قانون در این زمینه را فراهم نماید. در این راستا مکاتباتی نیز با مسئولین دادگستری به انجام رسید و رعایت تبصره ماده ۶ از سوی مقامات قضائی رسیدگی کننده درخواست شده است.
6- اتوماسیون:

با توجه به گرایش دنیا به سمت بهینه سازی فرآیندها و دستیابی به سرعت مدیریت امور اداری، اتوماسیون های اداری و نامه نگاری در بستر تکنولوژی دیجیتالی، استفاده از این نوع سامانه ها امری ضروری است. با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا تمامی ارگان های اداری در کشور به سمت استفاده از مکاتبات الکترونیکی سوق یافته اند.
پیش از وقوع این بیماری و اجبار در مجازی شدن، زیرساخت‌ها ضعیف بوده و کمتر نهادی تلاش می نمود تا امور اداری را به صورت اتوماسیون پیش ببرد. اما شرایط محیطی و حجم کاری به وجود آمده سبب شد که اکثریت ارگان ها خدمات را به صورت الکترونیکی ارائه دهند. در این میان، دادگستری هم از این موضوع مستثنی نبوده است.
بنا به دلایل فوق حرکت در مسیر استفاده از اتوماسیون اداری برای کانون وکلا ضرورت یافت. لذا برای ارتباط با شبکه دولت و دادگستری از طریق اتوماسیون اقدام گردید.
هم اکنون ۷۰ درصد امور کانون وکلای دادگستری گیلان، به صورت الکترونیکی انجام می‌گردد. در سامانه اتوماسیون اداری تاکنون فرایندهای اجرایی و ایجاد پرونده های دیجیتالی بخش های دادسرای انتظامی، دادگاه انتظامی، کمیسیون معاضدت قضایی و تعیین وکیل تسخیری، کمیسیون کارآموزی طراحی و آماده شده است. در واقع ارتباطی کارآمد بین وکلای محترم و کانون ایجاد شده است. از سوی دیگر با توجه به اتصال به شبکه دولت سرعت ارسال مکاتبات به دادگستری افزایش یافته و سبب افزایش کارایی سامانه شده است.
با توجه به نیاز و ضرورت برگزاری کلاس‌های آنلاین در شرایط کرونا برای کارآموزان، بخش جلسات مجازی ایجاد شد و تاکنون جلسات متعددی بصورت آنلاین در این سامانه برگزار شده و تمامی فیلم های جلسات بصورت خودکار ذخیره و در اختیار کاربران قرار گرفته است.
یکی از بخش‌های جدید این سامانه تمدید پروانه وکالت به صورت غیرحضوری می باشد. وکلا و کارآموزان محترم پس از ورود به سامانه و انتخاب بخش تمدید پروانه می توانند اطلاعات پرداختی خود را وارد نموده و به کانون ارسال نمایند. با ارسال اطلاعات امکان تمدید الکترونیکی فعالیت وکیل در سامانه عدلیران فراهم خواهد شد.
یکی از مهمترین امکانات فراهم شده اطلاع رسانی به موقع از ریز جزئیات پرونده ها و روندهای اداری در بستر پیامک و ایمیل می‌باشد. در کنار این امکانات جهت تسریع اطلاع رسانی نرم افزار موبایل نیز برای وکلا طراحی و فراهم شده که به زودی از طریق سایت کانون اطلاع رسانی می شود.
بنابراین تمامی وکلا و کارآموزان دارای پنل های استاندارد دیجیتالی هستند. ارتباطات دوسویه، افزایش دقت در ورود اطلاعات، بروزرسانی اطلاعات، تجمیع اطلاعات از مزایای این سامانه می باشد.
بخش های باقیمانده از تکمیل این اتوماسیون در بخش های پیاده سازی فرم های بخش اتاق داوری، نظارت و بازرسی، بازرسی ماده ۵۵، کمیسیون ورزش، کمیسیون رفاه می باشد. مزیت مهم این سامانه تکمیل پرونده دیجیتالی وکلای محترم و یکپارچه سازی اطلاعات است. در این‌صورت مسیر ارتباطی وکلای محترم و مراجعین به کانون از طریق بستر اینترنت و سامانه خواهد بود و هر گونه رویدادی در این پرونده دیجیتالی به طریق مقتضی و آنلاین اطلاع رسانی خواهد شد.
از سوی دیگر ابلاغ بصورت الکترونیکی خواهد بود. در نتیجه سرعت انتقال ابلاغیه و دقت عمل افزایش یافته است. تلاش شده تا کلیپ های آموزش استفاده از این سامانه نیز در اختیار کاربران سیستم قرار داده شود.

7. اتاق داوری:

با توجه به سرمایه انسانی کانون رسمیت دادن به امر داوری در کانون وکلای دادگستری گیلان، مجوز اتاق داوری کانون اخذ و کمیسیون داوری تشکیل گردیده است. کمیسیون داوری کانون وکلای دادگستری گیلان با تشکیل جلسات متعدد، اساسنامه اتاق داوری و آئین‌نامه کار را تهیه و حالیه آمادگی ارجاع پرونده‌ها به داوران وکیل عضو کانون وکلای دادگستری گیلان را دارد. در همین راستا پرونده‌های چندی به اتاق داوری کانون واصل شده و امید می‌رود با استقبال جامعه و بویژه جامعه وکلاء از نهاد داوری کانون، از یک‌سو شاهد تأمین یک منبع مالی پایدار برای کانون و اعضاء این نهاد و از سوی دیگر شاهد صدور آرای مستحکم که زمینه‌ساز احقاق حق و اجرای عدالت است باشیم.
به عنوان عضوی از جامعه وکالت استان از همکاران محترم تقاضا دارم با توجه به مجموعه مزایایی که نهاد داوری کانون از آن برخوردار است، تا سرحد امکان در قراردادهای تنظیمی، این اتاق را به عنوان داور اعلام و نیز تلاش نمایند که پرونده‌های خود با طرف مقابل را نیز به سمت داوری کانون سوق دهند.

8- تلاش برای ارتقاء جایگاه کانون وکلای دادگستری گیلان در حوزه صنفی و اجتماعی:

1-8. کانون وکلای دادگستری را نمی توان صرفاً نهادی صنفی دانست. تشکل کمیسیون های مختلف در کانون ها اعم از کمیسیون حقوقی، حقوق بشر، محیط زیست، پارلمانی و غیره بیانگر اراده این نهاد به انجام فعالیت های مدنی هم هست انجام فعالیت های مدنی می تواند از یک سو زمینه ساز جلب اعتماد اجتماعی به شغل وکالت فراهم و از سوی دیگر زمینه ساز رعایت حقوق شهروندی شود. جلب اعتماد عمومی و نتیجتا اخذ حمایت اجتماعی، گامی در راستای تضمین استقلال کانون و رفع مخاطرات احتمالی از این نهاد است. در راستای فعالیت مدنی این کانون، تلاش بر آن بوده است که در امور اجتماعی، این نهاد برکنار از اظهار نظر و ارزیابی امور اجتماعی نماند و تا سرحد امکان وظیفه مدنی و اجتماعی خود را به انجام رساند. ناگفته نماند که کمیسیون معاضدت کانون نیز با افزایش اعضاء عهده‌دار معاضدت حقوقی رایگان به شهروندان بی بضاعت است. در این زمینه شاهد مراجعات بسیار زیاد شهروندان نیازمند خدمات حقوقی به کانون هستیم که امید می‌رود با همکاری ادارات و سازمان‌هایی مانند شهرداری، به لحاظ مکانی امکانات بهتری در جهت معاضدت حقوقی فراهم گردد.
2-8. نهاد کانون وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد حقوقی باید از عهده انجام خدمات آموزشی برای همکاران وکیل و نیز جامعه حقوقی براید. در این راستا به موازات فعالیت کمیسیون های کارآموزی و آموزش کانون در فواصل منظم، تلاش بر برگزاری کلاس‌های آموزشی دراینستاگرام کانون وکلای دادگستری است.کلاسهایی که بینندگان زیادی را در ساعات مشخص به حضور جلب می کند. افزایش تعداد دنبال کنندگان صفحه کانون در اینستاگرام به رغم عمر نسبتاً کوتاه آن بیانگر فعالیت مثبت و سازنده کانون در تولید محتوا است که امید می رود این فعالیت علمی، و آموزشی و همگانی استمرار داشته یابد.
3-8. ارائه پیشنهادات سازنده در تشکیل اداره حقوقی در نهاد وکالت به اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری و نیز پیشنهاد مشخص نمودن ساز و کارهای ارائه گواهی نامه وکالت تخصصی به این اتحادیه از اقدامات کانون وکلای دادگستری در سال جاری است که در شورای اجرایی اتحادیه مصوب و در انتظار جلسه هیأت عمومی برای تصویب است. لازم به ذکر است تأثیرگذاری کانون وکلای دادگستری گیلان در اتحادیه محدود به موارد فوق نبوده و عضویت نماینده کانون وکلای گیلان در شورای اجرایی اتحادیه در کمیته ها و کارگروه های تخصصی اتحادیه (کارگروه تعیین ضوابط وکالت تخصصی و ...) مؤید تلاش های کانون گیلان در سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی در امور کلان وکالت است.
4-8. کانون وکلای دادگستری در راستای ایفای نقش سازنده خود در ارائه خدمات آموزشی در حوزه حقوق در سال جاری برای اولین بار کارگاه آموزشی مشترکی با کانون کارشناسان در حوزه حقوق بانکی برگزار نمود.برگزاری این کارگاه پیرو جلساتی بود که در کارگروه حمایت از تولید در دادگستری برگزار و کانون وکلا متصدی انجام این مهم شد. در این راستا تلاش بر آن است که در حوزه های صنفی و جهت تضمین منافع مشترک که مستلزم هم‌اندیشی و هم افزایی است، با برگزاری جلسات مشترک زمینه تاثیر گذاری نهاد وکالت در امور صنفی فراهم گردد.

9- دو اثر فرهنگی:

1-9: کانون وکلای دادگستری گیلان با همکاری یکی از همکاران عضو کانون، کتابی ارزشمند را در موضوع نهاد وکالت ترجمه نموده است که این کتاب حالیه ترجمه و در اختیار ویراستار جهت ویراستاری  است که به نام کانون و نیز مترجم این اثر منتشر خواهد شد.
2-9. مطالعه میدانی با موضوع رضایت شغلی وکلای دادگستری عضو کانون از طریق یکی از اعضای هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه گیلان که در نوع خود بی نظیر و دارای نتایج بسیار ارزنده ای در امور سیاستگزاری نهاد وکالت خواهد بود، این مطالعه میدانی از اقداماتی است که امید است در نهاد وکالت  ماند گار گردد این اثر به زودی در سطح عمومی ارائه و همگان به رغم تبلیغات نامناسب علیه نهاد وکالت، متوجه واقعیت های شغل وکالت خواهند شد. یکی از واقعیات شغل وکالت این است که به رغم سرمایه اجتماعی عظیمی که در این شغل وجود دارد که نقش ارزنده ای در امر مهم حق و عدالت دارند، بسیاری از شاغلین به این حرفه از رضایت شغلی برخوردار نیستند. عدم رضایت شغلی ناشی از علل و عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی که متصدیان امر را باید متوجه حمایت از این شغل شریف و خطیر نماید. مزید اطلاع اینکه یکی از نتایج این تحقیق، گرایش بسیاری از پرسش شوندگان به ترک شغل وکالت در صورت پیدا کردن شغلی با امنیت شغلی بیشتر است. این امر نشانگر آن است که باز کردن درب‌های وکالت و گسترش فعالیت غیرمجاز مؤسسات حقوقی چه مخاطرات مخرب و خانمان‌براندازی در سلامت شغل وکالت و به مخاطره افکندن امر مهم دفاع خواهد داشت.
در خاتمه مجدداً زحمات و تلاش های همکاران عضو کمیسیون‌های متعدد که با کانون همکاری داشت و کما فی السابق مجدانه و بی‌منت با کانون همکاری داشته و سعی در ارتقاء جایگاه نهاد وکالت دارند، قدردانی و سپاسگزاری می‌گردد. امید است که با ارائه راهکارها و ایده های سازنده، زمینه انجام اقدامات مؤثرتر فراهم شود.

                                  با احترام- محمدرضا نظری نژاد
رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان

New category

pdf

gozaresh1399

Size: 1.08 MB
Hits : 3
Date added: 1399-08-20