معرفی وکلای باسابقه گیلان؛ این هفته: حسین رسول زاده وکیل ادیب یا ادیب وکیل

  روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گیلان در راستای معرفی وکلای با سابقه استان این هفته میزبان آقای وکیل حسین رسول زاده بود.
وی که سابقه عضویت در کمیسیون کارآموزی و هیأت تحریریه مجله راه وکالت کانون وکلا را در کارنامه دارد ید طولایی در زبان و ادبیات فارسی دارد و منتقد ادبی است که علاوه بر نقدها، مقالات، داستان‌ها و رمان های متعدد در مجلات و نشریات مختلف، مقالات حقوقی عدیده ای نیز در مجلات راه وکالت، دادرسی، مدرسه حقوق و... به چاپ رسانده است
برخی از کتاب‌های وی که تاکنون به چاپ رسیده، به شرح زیر است :

۱) به‌سوی خواننده‌ی مطلوب مبتلا به بی‌خوابی مطلوب
۲)سه امکان برای خوزه پیتر هلن کوویچ و ویلن اش
۳) نقد و دیوانگی
۴) واژه ها خواب می بینند
۵) پایان نامه
۶) نقد کی است
که از کتاب‌فروشی های معتبر شهر رشت قابل تهیه است.
حال در خدمت حسین رسول‌زاده، یکی از وکلای محترم و ادیب شهرستان تالش و استان گیلان هستیم

*آقای رسول‌زاده ضمن عرض سلام و خسته نباشید بفرمایید از چه سالی وارد حرفه وکالت شدید؟


از سال ۱۳۸۰ و به مدت ۱۸ سال مشغول وکالت هستم

*چرا وکالت را انتخاب کردید؟

به دلیل ماهیت جدلی و جذابیت دیالکتیکی آن بود. در واقع وکالت باعث چند صدایی شدن پروسه ی محاکمه می‌شود. وکالت باعث میشود همه صداهای دخیل در یک محاکمه شنیده شود. هم صدای شاکی یا خواهان و نیز صدای متهم یا خوانده. در واقع نیز به همین سبب است در محاکماتی که مجازات آن اعدام میباشد ضرورتاً و خارج از خواسته یا توقع متهم، باید وکیل مدافع حضور داشته باشد وگرنه محاکمه ای انجام نخواهد شد.
بنابراین نقش وکیل مدافع در دعاوی و محاکمات و جایگاه اجتماعی او و نهایتاً جذابیت دیالکتیکی شغلی که به عنوان وکالت ایفای نقش میکند باعث شد وکالت را انتخاب کنم. وکالت فقط شغل نیست زیرا در فراسوی دادوستد اقتصادی قرار دارد و یک وکیل، بیشتر از آنکه در فکر منافع مادی خود باشد دغدغه های اثبات مطالبات و حقوق موکل خویش و ضرورت اعمال بایسته‌های قانون را دارد.

*آیا از اولین وکالتی که برعهده گرفتید چیزی به یاد دارید؟

نخستین پرونده ای که وکالت آن را بر عهده گرفتم پروندهای بود که وکیل محترم خواهان، دعوای تخلیه ی عین مستأجره را مقوم کرده بود و دادگاه محترم بدوی نیز بر اساس تقویم خواسته، حکم تخلیه را قطعی تلقی نموده بود. من وکالت مستأجر را پذیرفتم اما دادگاه با این استدلال شفاهی که حکم قطعیست تجدیدنظرخواهی بنده را نپذیرفت و من استدلال کردم که دعوای تخلیه عین
مستأجره اساساً غیرمالی‌ست و احکام مربوط به دعاوی غیرمالی، قابل تجدیدنظرخواهی می‌باشند و تقویم دعوای غیرمالی، ماهیت آن را به دعوای مالی تغییر نمی دهد. با این حال از پذیرش و ثبت لایحه تجدیدنظرخواهی اینجانب امتناع شد و من به ناچار از طریق دفتر شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان، دادخواست تجدیدنظرخواهی خود را ثبت و به جریان انداختم.
*مهم‌ترین و حساس‌ترین پرونده ای که تاکنون برعهده گرفته اید چه بوده؟

مهم‌ترین پرونده وکالتم را هنوز نگرفته ام زیرا همه پرونده هایی که تاکنون برعهده گرفته ام در نوع خود مهم بوده اند

 


*برایمان از رابطه حقوق و ادبیات و تألیفات خود در حوزه ادبیات بگویید

رابطه میان حقوق و ادبیات، بر مناسبت پیچیده ای استوار است. صرف نظر از اینکه بسیاری از دانش آموختگان حقوق از نویسندگان معاصر جهان بوده اند مثل جیمز جویس و فرانتس کافکا و غیره – و در ایران مثلا حمید مصدق- منشأ این مناسبت و خلاقیت است و این خلاقیت در هر دو وادی، در ساحت ادبیات رخ می‌دهد. رمانهای چارلز دیکنز به راستی عرصه های تمام‌نمایی از مسائل حقوقی‌ست و یا همچنین داستایفسکی در رمان « جنایت و مکافات» به طرزی پیچیده و خلاقانه عناصر حقوقی را با رویکردها و تنش‌های فلسفی و انسانی درمی‌آمیزد و فرانتس کافکا در رمان « محاکمه» بر انگاره‌های حقوقی، جهانی فلسفی می‌آفریند. ادبیات موجب میشود دایره لغات وکیل از وسعت بیشتری برخوردار باشد. آنچه را که باید در چند صفحه بگوید در لایحه‌ای موجز به اتمام رساند و دادخواست یا لوایح خود را با ادبیات و واژگانی خلاق بیاراید چندان که خوانشی مطلوب را در پی داشته باشد.
مناسبت میان وکالت و ادبیات، مبتنی بر «کلمات» است. کلمات محور مشترک وکالت و ادبیات است اما همین کلمات که در یک رمان باعث میشود صدای تمام کاراکترها و شخصیتهای داخل رمان شنیده شود در قلمرو وکالت، سبب میشود صدای موکل نیز به گوش برسد.
تا آنجا که یادم می‌آید همواره به کتاب و ادبیات و فلسفه علاقه‌مند بودم و از دوران نوجوانی به دنبال کتاب و کتابخوانی بودم.

لیکن از سال 1373 مقالات ادبی اینجانب در مجلات و مطبوعات مختلف مثل جهانِ‌کتاب، بیدار، کارنامه و... به چاپ رسید و اولین کتابم با عنوان « به سوی خواننده مطلوب مبتلا به بیخوابی مطلوب» در حوزه نقد و نظریات ادبی به چاپ رسید و تاکنون در حدود هشت کتاب از من به چاپ رسیده که آخرین آن چندی قبل با عنوان « نقد، کی است» از سوی انتشارت روزنه منتشر گردید... متأسفانه اغلب چنین پنداشته میشود که وکیل صرفاً باید کتابهای حقوقی را مطالعه کند در حالیکه چنانچه حوزه مطالعات یک وکیل، به قلمرو ادبیات و فلسفه و سایر علوم انسانی مثل جامعه‌شناسی و غیره گسترش یابد، موفقیت او را در امر وکالت و در حوزه حقوق هرچه بیشتر تضمین خواهد کرد. وکیلی که صرفاً قانون بخواند و خود را از مطالعه سایر عرصه های علمی و نظری مستغنی بشمارد اندک اندک در شغل خود، دچار از خودبیگانگی خواهد شد و حتی ممکن است نگاهش به ساحت حقوق به رویکردی تک بعدی تقلیل یابد.

*در پایان چه نصیحتی برای وکلای جوان دارید ؟

نصیحتی برای وکلای جوان ندارم. آنچه را که وکالت لازم باشد به آنها خواهد آموخت

یادم می آید هنگامی که کارآموز بودم پس از تقدیم دادخواست اصلی و ثبت آن، بنا به ضرورت، درخواستی مبنی بر صدور دستور موقت تقدیم محکمه مربوطه نمودم لیکن قاضی بزرگوار ضمن عدم پذیرش درخواست، به اینجانب گفتند: «باید دادخواست تنظیم کنی.» من با استناد به قانون آیین دادرسی مدنی، عرض کردم قانونگذار از لفظ « درخواست» استفاده کرده لذا با توجه به تقدیم دادخواست اصلی، درخواست دستور موقت بلامانع به نظر می‌رسد. با این همه قاضی محترم فرمودند که باید دادخواست تقدیم شود. در حال خروج از محضر ایشان بودم که ناگهان فرمودند: کارآموز هستید، درسته؟ در آن لحظه چیزی به نظرم نرسید جز آنکه بگویم «در عالم حقوق، همه کارآموز هستیم.» و از در بیرون رفتم. مقصودم از نقل این خاطره آن است که در بسیاری مواقع مشاهده کرده‌ام وکلای جوان از اینکه کارآموز هستند احساس عدم ثبات و عدم اعتماد به نفس می‌کنند در حالی‌که کارآموزی یکی از بهترین دوران وکالت است. دورانی که سرشار از آموختن و شگفتی است. در اینجا یادی میکنم از استاد همواره‌ام جناب آقای بهمن حیدری نژاد که به راستی هرآنچه در طی دوران درخشان وکالتشان آموخته بودند، بی‌دریغ و با مهر و دوستی در اختیار ما کارآموزان قرار می‌دادند. برای ایشان همواره سلامتی و توفیق روزافزون آرزو میکنم.

کتاب های تألیف شده توسط حسین رسول‌زاده، وکیل و ادیب توانمند گیلانی:

photo2019-12-0223-41-02
photo2019-12-0223-40-58
photo2019-12-0223-40-53
photo2019-12-0223-40-44
photo2019-12-0223-40-40
photo2019-12-0223-40-36
photo2019-12-0223-40-30