گزارش نشست مجمع عمومی کانون وکلای دادگستری گیلان بمنظور شنیدن گزارش عملکرد شش ماهه نخست هیات مدیره " دوره دهم و بررسی راهکارهای مقابله با هجمه های اخیر علیه کانون‌های وکلا - 98/7/18

گزارش نشست مجمع عمومی کانون که در تاریخ 18/7/98 در سالن همایش سازمان نظام مهندسی گیلان با موضوع استماع عملکرد شش ماهه هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان و راهکار های مقابله با هجمه ها علیه نهاد وکالت برگزار شد :  

مراسم پس از قرائت آیاتی چند از قرآن مجید و نیز پخش سرود ملی با سخنان آقای سید حسن سجادی به عنوان ریاست محترم هیات مدیره کانون آغاز گردید.

ایشان در ابتدا ضمن قدردانی از مدیریت محترم سازمان نظام مهندسی استان گیلان بابت در اختیار قرار دادن سالن همایش سازمان جهت برگزاری مجمع ، بابت نداشتن سالنی مناسب جهت برگزاری چنین مراسم هایی در محل ساختمان کانون وکلا ابراز تاسف کرده و  اعلام داشتند اراده هیات مدیره کنونی بر تسریع در تکمیل عملیات احداث ساختمان کانون قرار گرفته است.

ریاست محترم کانون در مقام بیان وضعیت مالی شش ماهه نخست سال 1398 کانون وکلای گیلان اظهار داشتند: 1- میزان سپرده گذاری بلند مدت در بانک ها 000/000/300/14 ریال2- میزان نقدینگی اعم از جاری و کوتاه مدت نزد هر یک از بانک های عامل به تفکیک: 2-1: حساب جاری بانک رفاه: 118/800/546/1 ریال 2-2: حساب کوتاه مدت بانک رفاه: 164/497/063/16 ریال  2-3: حساب جاری بانک صادرات: 928/228/1 ریال 2-4: حساب کوتاه مدت بانک صادرات: 053/801/587 ریال و در مجموع 263/327/199/18 ریال 3- میزان سپرده دریافتی در شش ماهه نخست که به حساب های کوتاه مدت تعلق گرفته مجموعا به میزان 157/245/748/1 ریال که به تفکیک هر یک از بانک ها عبارتست از : بانک رفاه: 535/572/056/1 ریال  بانک صادرات: 622/672/691 ریال 4- درآمد های حاصله ناشی ازتمبرهای مالیاتی وکالت نامه های وکلای دادگستری بابت سهم کانون و صندوق حمایت واریزی از سوی دادگستری که به حساب بانک ملی پرداخت شده است : 491/341/614/1 ریال . 5- درآمدی های ناشی از حق عضویت، وکالت نامه ها ، هدایا و مساعدت ها، حق المشاوره و ... جمعا به میزان 000/000/350/8 ریال . 6- هزینه های شش ماهه نخست سال به استثنا حقوق کارکنان و عملیات ساختمانی احداث ساختمان جدید کانون : 800/620/673/3 ریال .  7-  هزینه ها بابت پرداخت حقوق و مزایا و پاداش و حق بیمه سهم کارفرما به میزان: 000/447/998/1 ریال.  8- هزینه ساخت ساختمان از زمان آغاز تا به اکنون 000/850/702/20 ریال  9- تا پایان شش ماهه نخست سال با توجه به پرداخت 000/000/200/1 ریال در وجه صندوق حمایت به صورت تقریبی به میزان: 000/000/784/18 ریال . در نهایت و با توجه به مراتب بالا میزان درآمدهای شش ماهه نخست کانون  000/000/715/11 ریال و هزینه ها: 000/000/135/7 ریال ارزیابی می شود. میزان بدهی کانون به صندوق حمایت تا پایان خرداد 1398 ، 487/805/434/15 ریال تخمین زده شده است.

ریاست محترم کانون در ادامه افزود: بنا به تصمیم اعضای هیات مدیره و رایزنی های صورت گرفته مقرر شده است با تجمیع سپرده ها در حساب بانک رفاه ، موجبات اعطای تسهیلات به وکلای حایز شرایط فراهم شود که تا زمان حاضر تا سقف یک میلیارد امکان پرداخت تسهیلات فراهم شده است.

ایشان در خصوص آمار پرونده های مطروحه در دادسرای انتظامی کانون افزودند: پرونده های جریانی تا پایان سال 1397 ، یکصد و هجده فقره ،پرونده های تشکیل شده از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ، هفتاد و هفت فقره ، پرونده‌های رسیدگی شده تا پایان شهریور، هفتاد و دو فقره ، پرونده های جریانی تا پایان شهریور ، یکصد و بیست و هفت مورد، پرونده های منجر به منع تعقیب تا پایان شهریور، چهل فقره، پرونده های منجر به تعقیب تا پایان شهریور ، یازده فقره، پرونده های منجر به صدور قرار اناطه تا پایان شهریور دوازده فقره، پرونده های منجر به صدور قرار عدم صلاحیت هفت فقره، پرونده های منتهی به صدور قرار موقوفی تعقیب یک  فقره پرونده‌های  منجر به درخواست اعمال ماده ماده هشتاد و هفت ، یک فقره.

در خصوص آمار پرونده های رسیدگی شده در شعبه نخست دادگاه انتظامی وکلا در سال جاری از تعداد پنج فقره پرونده ارجاعی دو فقره منتهی به محکومیت انتظامی و سه فقره در انتظار اتخاذ تصمیم می باشند. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که قریب به اتفاق آرای صادره از دادگاه انتظامی وکلا در مرجع تجدید نظر (دادگاه عالی انتظامی قضات) مورد تایید و ابرام قرار می گیرد.

مشاهده آمار پرونده های تشکیل شده در دادسرای کانون ، اگرچه بیانگر افزایش میزان گزارش تخلفات از سوی شهروندان و موکلین نسبت به وکلای عزیز می باشد که در مواجهه با آن می بایستی اقداماتی در راستای ارتقاء سطح حرفه ای وکلا مطمح نظر قرار گیرد لیکن در مقایسه با نهادها و مراجع دولتی و عمومی دیگر میزان تخلفات پایین تر می باشد اگرچه بایستی بکوشیم با ارتقاء سطح اخلاق حرفه ای میان جامعه وکلای دادگستری عضو کانون، تفاوت و ها و تمایز ها با وکلای عضو نهاد موازی را بیش از پیش به منصه ظهور بگذاریم.

در ادامه آمارهای تعداد پروانه های وکالت صادره بموجب ماده ۸ لایحه استقلال برای متقاضیان ۱۴ فقره ،  تا تاریخ 18/07/1398 برای ۴۰۴ نفر وکیل تسخیری از سوی کانون معرفی شده است. همچنین برای 55 نفر وکیل معاضدتی تعیین شده است . تعداد بالای وکالت های تسخیری تقریبا هفته ای ده مورد برای کانون مشکل آفرین شده است .  غیر از معاضدتی ها و مشاوره هایی که دوشنبه و چهارشنبه ها به شهروندان داده می شود. در این خصوص علی رغم الزام دولت ها به تعیین بودجه ای برای وکالت های تسخیری تاکنون ریالی پرداخت نشده است . البته در دوره حاضر و با تلاش های سرکار خانم دکتر جنیدی به عنوان معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری بودجه ای در این خصوص پیش بینی ، که متاسفانه تا کنون پرداخت نشده است .

در ادامه این مراسم آقای داوود وکیل پور به عنوان نایب رئیس دوره دهم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان اظهار داشتند: یکی از مسائلی که سال های متمادی گریبانگیر کانون وکلا شده است تامین و پرداخت سهم صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری از سوی کانون می باشد . از آنجا که طبق قانون همه وکلا موظف به عضویت و پرداخت مستمری سالانه صندوق حمایت می باشند و کانون ها به عنوان کارفرما موظف به پرداخت چهار درصد در مقابل هشت درصد وکلا می باشند و با توجه به افزایش نرخ تورم و میزان مستمری سالیانه پرداخت این سهم توسط کانون ها به یکی از بزرگترین مصایب مدیران کانون تبدیل شده است. زیرا کانون به معنای واقعی کلمه کارفرما محسوب نمی شود تا بخواهد سهم کارکنان خود که وکلا در نظر گرفته شده اند را تامین نماید . در واقع به استثنای چند کانون قریب به اتفاق کانون ها در این خصوص به صندوق حمایت بدهکار می باشند . میزان بدهی کانون وکلای دادگستری گیلان تا پایان خرداد سال جاری به میزان یک میلیارد و پانصد میلیون تومان تخمین زده می شود . منابع تامین سهم صندوق مبالغی است که هر یک از وکلا در زمان ابطال تمبر مالیاتی وکالت نامه ها به عنوان یک دوم ، یک چهارم پرداخت می کنند  که همانگونه که همه ما مستحضریم این مبالغ به دلایلی به صورت کامل تامین نمی شود . در راستای حل این مشکل در مجمع عمومی صندوق که بنده به عنوان نماینده کانون گیلان عضو آن می باشم کارگروه تخصصی جهت بررسی راهکارهای برون رفت از این معضل تعیین که با بررسی جوانب امر پیشنهاد شد سهم کانون ها به یک درصد کاهش یابد که پس از طرح در مجمع عمومی صندوق مقرر شد که سهم وکلا به یازده درصد افزایش و کانون به یک درصد تقلیل پیدا کند که تصمیم مجمع جهت ادامه فرآیند قانونی شدن و طرح در هیئت دولت ارسال شده است.

وی در ادامه افزود: در جلسه اخیر روسای کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور که بنده به عنوان نماینده کانون گیلان حضور یافتم مسائلی در خصوص نحوه مقابله با هجمه های برخی نهاد های رسمی علیه نهاد کانون وکلا مطرح شد که جملگی حاضرین متفقا بر این باور بودند که اگر در گذشته دغدغه کانون ها حفظ استقلال بود امروز حفظ موجودیت کانون های وکلا در معرض خطر قرار گرفته است که این نگرانی ها با توجه به تصدی نهادهای موثر در قانون گذاری از قبیل مرکز پژوهش های مجلس و معاونت حقوقی قوه مقننه توسط اشخاصی با سابقه ضدیت با موجودیت کانون های وکلا ، بیش از پیش حائز اهمیت و توجه قرار گرفته است. همچنین بر خلاف اصل تفکیک قوا و علیرغم انقضاء مهلت اعتبار ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه و عدم تمدید آن، متاسفانه قوه قضاییه با تدوین آیین نامه هایی در راستای ادامه فعالیت مرکز مشاوران و قابلیت جذب و استخدام از سوی این نهاد نامیمون گام برداشته است . متاسفانه اخیرا نهاد مذکور با انتشار آگهی خلاف قانون ، آمادگی خود را برای جذب نامحدود وکیل اعلام کرده است به طوری که در این فرآیند ، حداقل معیارها و شاخصه های لازم برای اعطای عنوان وکیل دادگستری به اشخاص متقاضی رعایت نشده است که این موضوع در آینده آثار ناگواری بر جامعه وکالت و نیز حقوق شهروندان خواهد گذاشت.

داوود وکیل پوردر فراز پایانی صحبت های خود خاطر نشان کردند: در جلسه علنی مورخ 28/03/1398 مجلس شورای اسلامی طرح قانونی اصلاح برخی قوانین راجع به وکالت اعلام وصول شده است که با رایزنی های صورت گرفته در صورت تصویب و تایید نهایی در فرآیند تقنینی بسیاری از مشکلات پیش گفته را برطرف خواهد کرد.

در این مراسم آقای حسن صدر ممتاز به عنوان دیگر عضو هیات مدیره کانون خاطر نشان کردند: در راستای تقویب ارتباطات میان وکلای عضو کانون با اعضای هیات مدیره نمایندگانی از سوی هیات مدیره برای بازوی اجرایی و نماینده کانون در هر شهرستان تعیین شده است که وظیفه آن ها ارائه گزارش و انعکاس معضلات و خواسته های وکلای عضو کانون در هر شهرستان می باشد. در تعیین نمایندگان به میزان مقبولیت و وجهه آن ها در میان وکلای هر شهرستان توجه شده است . وکلای منتخب بایستی با کانون و اعضای هیات مدیره تعامل مستمر داشته باشند و در واقع پل ارتباطی میان کانون با وکلا و دادگستری آن شهرستان محسوب می شوند. استیفای حقوق کانون و بالاخص پیگیری نحوه وصول و اخذ سهم کانون و صندوق حمایت در زمان ابطال تمبر مالیاتی وکالت نامه ها از دیگر وظایف نمایندگان مذکور می باشد که بایستی در این زمینه توجه لازم را به خرج دهند .

موضوع دیگری که قصد مطرح کردن آن را دارم راه اندازی اتوماسیون اداری کانون وکلا می باشد که با مساعدت های واحد انفورماتیک ، سیستم مذکور آماده بهره برداری می باشد . با راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری کلیه مکاتبات میان اعضای کانون در بستر فضای مجازی ایمن و بصورت اتوماسیونی صورت خواهد گرفت . حسب توصیه اسکودا این سیستم از سال ها پیش در کانون های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و اگر چه ممکن است در ابتدا موجب بروز مشکلاتی شود اما پس از مدت کوتاهی می تواند آثار و فواید بسیاری را نصیب همکاران محترم نماید .

در ادامه این نشست آقای دکتر محمدرضا نظری نژاد به عنوان دیگر عضو اصلی هیات مدیره اظهار داشتند: در ابتدای آمدنم به سالن همایش، این سالن را برای برگزاری چنین جلسه ای که قاعدتا بایستی پذیرای خیل کثیری از وکلا باشد خیلی کوچک تصور کردم اما الان این سالن را خیلی بزرگ می‌بینم برای همکاران حاضر جالب این است که موضوع جلسه علاوه بر گزارش عملکرد شش ماهه ، هم اندیشی در خصوص هجمه هایی است که طی سالیان متمادی علیه نهاد وکالت شکل گرفته و اخیرا رنگ و روی جدی تری به خود گرفته و موجودیت کانون ها را نشانه گرفته است. این حجم از بی تفاوتی برای وکلای کانونی که بالغ بر هزار عضو دارد جای بسی شگفتی و تامل دارد.

ایشان در ادامه افزودند: اعضای هیات مدیره برای شنیدن انتقادات و پیشنهادات اعضای خود در اینجا جلسه گذاشته است . اعضای هیات مدیره خود را ظرفی می داند که بایستی پذیرای همکاران باشد و نه مظروف! شما اعضای کانون پشتوانه ما هستید . یکی از دغدغه های ما نداشتن سایت و رسانه ای جهت بازتاب نظرات و ایده هایمان به جامعه بود . در این خصوص قراردادی با یک خبرنگار منعقد کردیم و از اعضا درخواست کردیم در تولید محتوا یاری رسانی نمایند اما دریغ و افسوس ... گفتند : کمیسیون آموزش منفعل است! با همت کمیسیون آموزش و اتخاذ تصمیماتی مقرر شد به صورت منظم جلسات آموزشی با حضور اساتید برجسته حقوق ایران از دانشگاه های برتر برگزار شود و من از اکنون نگران هستم که مورد استقبال همکاران قرار نگیرد .  به نظر می رسد بایستی به جای برگزاری چنین همایش هایی، همایشی برگزار کنیم که چرا و از چه زمانی به انفعال گراییده ایم ؟! همکاران آیینه مایند تا با انتقاداتشان ما را به سر منزل مقصود رهنمون کنند . بنده ایرادات کار خود را باید در آینه اعضا ببینم و سپس در جهت اصلاح روند ها بکوشم . در این مدت مسائل و مشکلاتی را که از نزدیک لمس کرده ایم طی یک نامه محرمانه و از زبان هیات مدیره به اسکودا منتقل کرده ایم. قرار است با همکاری یکی از پژوهشگران برجسته طی یک پروژه تحقیقاتی راهکارهای افزایش مشارکت اعضا را بررسی کنیم. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دادگستری در بین ادارات بیشترین نارضایتی را دارد ! پیگیر هستیم کار تحقیقاتی انجام شود برای بررسی میزان رضایت شغلی وکلا از وکالت!  برخلاف آنچه که بسیاری می پندارند بسیاری از وکلا در حال حاضر در تهیه دفتر وکالت و تامین حداقل نیازهای معیشتی درمانده اند. اگر چه در رسانه ها و جامعه ما را به فرار مالیاتی و تمول مالی خطاب قرار می دهند اما در واقعیت با وکلای جوانی مواجه هستیم که از تامین هزینه اجاره دفتر وکالت خود عاجزند و درخواست دارند هزینه ها را کاهش داده و یا اینکه بسیاری با تودیع پروانه سراغ شغل هایی می روند با درآمد ثابت ماهیانه ... با این وجود باز هم عده ای حرف از کمبود وکیل می زنند که جای بسی شگفتی دارد. استدعای ما این است که همکاران کانون را خانه خود بدانند و در اداره آن خود را سهیم بدانند.

آقای امیر تقی پور به عنوان عضو دیگر هیات مدیره و بازرس کانون به عنوان آخرین سخنران در این مراسم اظهار نمودند :

 قطعاً همه ما بعد از حضور در اینجا برای نداشتن همچنین مکانی در کانون وکلای گیلان تاسف می خوریم . در همین راستا هیات مدیره های سابق در سال 1391 اقدام به خرید یک قطعه زمین به مساحت 339 متر مربع کردند که در زمان هیات مدیره سابق با اخذ پروانه از شهرداری منطقه سه رشت طی سه طبقه با کاربری تجاری و مسکونی پس از انعقاد قرارداد با پیمانکار در تاریخ 05/04/1397 عملیات احداث ساختمان کانون آغاز گردید . ایرادات قرارداد بر اثر مشاوره نادرست پیمانکار موجب شد که پروانه ساختمانی با کاربری تجاری و مسکونی صادر شود و این درحالی است که کاربری واقعی ساختمان اداری می باشد . در خصوص ادامه روند احداث ساختمان سه رویکرد مطرح شد . دیدگاه نخست اینکه با تخلف از پروانه صادره در سطح و طبقات به امید پرداخت جریمه و اخذ پایان کار روند احداث ادامه یابد ... رویکرد دیگر این بود که ضمن تخلف از کاربری مندرج در پروانه بدون امکان سنجی تامین کسری پارکینک و در نهایت خریداری قطعه زمینی در اطراف زمین متعلق به ساختمان مشکل کسری پارکینگ برطرف خواهد شد... رویکرد سوم ارجاع پرونده به کمیسیون ماده 100 شهرداری و ادامه عملیات ساختمانی پس از اعلام نتیجه توسط کمیسیون تخلفات بود که پس از بررسی های صورت گرفته و مشورت با مشاورین رویکرد اخیر اعمال شد که در همین راستا پرونده در حال حاضر جهت اتخاذ تصمیم به کمیسیون مربوطه در شهرداری ارجاع شده است. شایان ذکر است سطح اشغال در هر طبقه حسب پروانه صادره 218 متر مربع به انضمام دو باب مغازه با کاربری تجاری به مساحت 54 متر مربع با تعیین پارکینگ برای هشت واحد و دو واحد برای مغازه ها می باشد .  میزان هزینه ساخت ساختمان از زمان شروع ساخت تا به اینجا 000/850/702/20 ریال می باشد . با تصمیم اعضای هیات مدیره در راستای تطبیق میزان هزینه های پرداختی با پیشرفت فیزیکی پروژه پس از ارجاع موضوع به یکی از کارشناسان نام آشنا و خبره استان گیلان ( مهندس برقان) و بررسی تطابق هزینه ها با میزان پیشرفت فیزیکی پروژه ، در نهایت رقم مزبور به تایید کارشناس مذکور رسید.

 

در ادامه این مراسم و پس از ارایه گزارش عملکرد مدیران محترم ، نوبت به حضار رسید که نظرات و انتقادات خود در رابطه با مسایل مختلف و مرتبط با کانون و نیز هجمه های اخیر علیه نهاد وکالت را مطرح نمایید که چکیده مباحث چنین بود :

آقای دوستی زاد: در خصوص اینکه این سالن انتخاب شده است یک ایرادی داشتم روز پنج

شنبه از ساعت 4 تا 6 اوج ترافیک در این مکان هست و به نظر من همکاران ما از

شهرستان های مختلف حساب بفرمایید از آستارا، تالش ماسال رودبار رودسر بخاطر دو

ساعت باور کنید نمی توانند بیایند و باید دو ساعت رانندگی کنند. من خواهشی که دارم از

همه دوستان و هیات مدیره اولا حرکت کنند بیایند ازآستارا، سه ساعت راه هست از رودبار

حداقل یک ساعت راه هست از رودسر یک ساعت راه هست و روز پنج شنبه به اضافه اینکه

وکلای عزیز اکثرا یا می روند شهرستان ها پیش پدر مادرشان یا برعکس می خواهند

استراحت کنند. از این نظر انتقادات زیادی علیه وکلا شد خواهشی که دارم این موضوع

بررسی شود، ساعت و روز پنجشنبه به هرصورت اکثر وکلای عزیز ما گیر هستند. استان

گیلان شهرستان های مختلفی دارد و تمام جلساتمون را در رشت برگزار می کنیم و من خواهش

دارم از دوستان و هیات مدیره عزیز که بعضی از جلسات در شهرستان برگزار شود چه

اشکالی دارد در لاهیجان انجام می شد حالا همه ما رشتی ها دوست داریم در رشت برگزار

شود هیچ مشکلی ندارد یک پنج شنبه بعداز ظهر من تا لاهیجان هم برم این انتقاد نیست یک

پیشنهاد هست. از آستارا که چهل تا وکیل داریم و تالش که نزدیک پنجاه تا داریم و در

رودبار بالای 28 تا داریم و نیستند. از روزی که از سوی هیات مدیره به عنوان عضو

کمیسیون ماده 55 انتخاب شدم از 18/2/1398 بخدا قسم برخی از وکلا را نتوانتسیم پیدا

کنیم بعد از 20 سال وکیلی پیدا کردیم دفتر ندارد! من خواهش می کنم دست به دست هم بدیم

خودمان آباد کنیم. خیلی مشکلات داریم من بالای 137 پرونده را رسیدگی کردم اکثر وکلای

جوان ما که 4 سال 5 سال 3 سال 2 سال وکالت دارند هنوز دفتر ندارند به علت بودجه ،به

علت مشکلات عدیده. من امروز شخصی را در انزلی دیدم گفتم آقا پنج شنبه جلسه تشریف

می آورید گفت نه آقا من انقد مشکلات دارم شاید کرایه نداشته باشم بیام. من خواهش می کنم

اگر شد جلسات دیگر اولا دو ساعت خیلی کم هست ، درد و دل های ما خیلی زیاد است ان شالله

ساختمان ما در خیابان چمران درست بشود اونجا بیشتر همدیگر را ببینیم.

 

آقای سجادی: فقط از آستارا یکی از عزیزان تشریف آوردند...در باب اینکه ما بتوانیم در

شهرستان ها نه به صورت مجمع - مجمع که حتما باید در رشت باشد - به طور دوره ای خدمت

دوستان مان در شهرستان برسیم این جزو برنامه ها است که امیدواریم یک مقداری هجوم و

هجمه کم شود بتوانیم کمی فرصت کنیم خدمت عزیزانمان در شهرستان ها برسیم.

 

آقای یوسفی: ضمن عرض ادب و سلام خدمت هیات مدیره عزیز من یک سوالی داشتم.

همانطور که هیات مدیره جدید در واقع مستحضرید یک ایرادی که به هیات مدیره قبلی وارد

بود عدم وجود ناظر در پروژه ساختمان بود. من سوالم این است که آیا همچین احساسی

وجود ندارد که ما نیاز داریم این پروژه ناظر داشته باشد؟

آقای وکیل پور: عرض کنم که این نقیصه در واقع مورد لحاظ قرار گرفته و در بررسی

کارشناسی انجام شده است کارشناس محترم و منتخب البته عقیده داشتن به مدیریت اجرایی که

درش حتما باید ناظر باشد. ما اول باید اصل مشکل را حل کنیم و بعد فلسفه وجودی و ادامه

کار را ببینیم که از نظر مقررات و ضوابط شهرداری کمیسیون ماده 100 برطرف شود

قطعا در ادامه به حضور مهندس ناظر خواهد رسید.

مجری: سوال بعدی در خصوص گزارش عملکرد...به نظر می رسد در خصوص ساختمان

دوستان خیلی پیگیر بودند.

آقای؟؟؟؟؟من می گویم چرا برای ساختمان زمین نمی گیرید پایان کار گرفتید زمین تحویل

بدهید. زمین بگیرد کسری پارکینگ جبران شود. زمین بفروشید.

 اعضای هیات مدیره: تخلف می شود...

آقای انجمنی: حتی پیشنهادم شده است که ما بیایم مسکونی که پروانه گرفته شده به همین

ترتیب پایان کار مسکونی بگیریم و استفاده اداری بکنیم ولی این همیشه حالت تزلزل دارد هر

زمان شهرداری می تواند بگوید که آقا شما دارید استفاده اداری می کنید. همه این ها را ما

پیش بینی کردیم.

آقای؟؟ : عرض سلام خدمت هیات مدیره و همه دوستان. من یک پیشنهاد دارم برای عدم

استقبال از این جلسات که می شود. البته صلاح ملک خویش خسروان دانند، اعضای محترم

هیات مدیره باید تصمیم بگیرند. آقای سجادی: جناب دکتر فرمودند مالک شما هستید. در ادامه

آقای؟؟؟: من فکر می کنم درصدی از افراد شرکت نمی کنند بر میگردد به اعضای هیات

مدیره ها. البته آنچه من می گم در قالب یک پیشنهاد است. حضور کارآموزان را می شود

اجباری کرد بخشی از وظایف کارآموزی شان است. حتما باید مکلف شوند و حضور پیدا

کنند و نظرم در مورد وکلا و همکاران عزیز و ارجمند وکلای پایه یک هم در صورتی که

حضورشان الزامی شود مگر اینکه عذر موجه داشته باشند نیایند و اگر نیامدند جرایم مالی

برایشان در نظر بگیریم تا پرداخت کنند و مشکلات مالی کانون هم حل شود و جلسه پربار

شود.

 

آقای وکیل پور: اعضای مجمع که در مجمع عمومی دعوت شدند وکلای پایه یک عضو

مجمع هستند اما برای سایر مراسم ها و مناسبت ها می توانیم این پیشنهاد را به عنوان

نظامات برای کارآموزان تکلیف کنیم.

آقای گلستانی: خسته نباشید عرض می کنم خدمت اعضای هیات مدیره و عزیزان حاضر. در

خصوص گزارشی که در رابطه با ساخت و ساز صحبت از پیمانکار فرمودید که طرف

قرارداد با کانون است و در فرمایشات خود فرمودید یک مشاور پیمانکار مشاور نادرستی

دادند محبت کنید هم اسم پیمانکار و مشاور را اعلام نمایید . وکلای باید توان تجزیه و تحلیل از ابتدای کار را داشته باشند. خواهش می کنم نظر خودتون را بفرمایید که آیا با بررسی های همه جانبه که

فرمودید، فرمودید از سال 1390 زمین خریداری شده و پروانه ساخت 1396 بوده، انتظار

داریم در تجزیه و تحلیل برای اینکه می خواهیم مشکلات خودمون را حل کنیم وقتی می

گوییم اسیب شناسی مشکلات خودمان را برطرف کنیم که دیگر تکرار نکنیم اینکه مشاور

پیمانکار را مقصر بدانیم که مشاوره بد به پیمانکار داد و پیمانکار ما را فریب داد؟ چه

توضیح و توجیه داریم من استدعام این است یک تجزیه و تحلیل و یک نظریه مشخص

بفرمایید از سال 1390 تا زمان اخذ پروانه ساخت هیات مدیره هایی که متولی این موضوع

بودند چرا زمین سال 1391 خریداری شده و پروانه ساخت 1396 است؟ در این فاصله چه

تحولاتی اتفاق افتاده بود؟ منتظر چه اقداماتی بودند؟استدعای من این است اگر میخواهیم نتیجه

بگیریم تعارف نکنیم. استدعا من این است تجزیه و تحلیل کسانی که تمرکز کردند آیا هیچ

قصور و تقصیری متوجه اعضای هیات مدیره کانون در ادوار در زمان خرید الی زمان ...بوده است یا نبوده است. اگر بوده است چه کار کنیم؟ما قرار است خود تنظیمی کنیم. خود

تنظیمی نیاز به خود انتقادی دارد. اگر نتوانیم وضعیت موجود را خوب درک کنیم ناتوانی

هایمان را خوب بفهمیم دچار سرخوردگی ها و ناکامی هایی می شویم مجری محترم برنامه

امروز با شعرسرا پا زرد و پژمرده ایم.. چرا زرد و پژمرده؟ چرا؟ شما عزیزان باید کانون

تولید امید در جامعه باشید. دوست عزیزمان از اعتماد به نفس متولی محترم ماده 187

صحبت می کنند . من نمیدانم ایشان چقدر اعتماد به نفس دارد اما احساس می کنم ما کمبود

اعتماد به نفس داریم. چرا انقدرنامیدی؟چرا باید زرد و پژمرده باشیم؟ یکی از راههای که

اینگونه نشیم شناخت صحیح از وضعیت موجود، انتقاد صحیح و به جا و سعه صدر است.

بنده اگر میام انتقاد می کنم و می گم مقصریم قصور یا تقصیری آیا بوده است یا نه ولله بالله

تالله هیچ انگیزه ای ندارم. می خواهم خودمان ،خودمان وضعیتمان را خوب درک کنم خود

تنظیمی کنیم و خود انتقادی کنیم بریم جلو. بیش از اینکه از کمبود جمعیت در سالن احساس

 

شرمندکی کنیم از آنچه که در رابطه با ساختمان اتفاق افتاده باید احساس شرمندگی حرفه ای

بکنیم. من در رابطه با جمعیت نظرات دیگری دارم. برای اینکه میزان امید ببرم بالا عرض

می کنم در قوانین مجامع صنفی خیلی اصل بر حضور جمعیت نیست و این را باب اطلاع

عرض میکنم در همین شهر بسیاری از نشست ها و تجمعات صنفی و غیرصنفی برگزار می

شود خیلی جمعیت نیست. اگر نیامدند نامیدی ما و مرثیه سرایی ما بنظرم صحیح نیست. بله

باید آمد اما کارکرد یک مجمع جمعیت زیاد نیست. کمبود حاضرین را خیلی برای خودمان

ناامید کننده نبینیم. ناامیدی فراوان است ناامیدی باعث می شود شخص عصبانی شود و انگونه

می شود که در سایت روابط عمومی کانون که فرمودید قرارداد بستند و پول دادید خبر تیتر

می زنند که وکلا عصبانی هستند. شما اگر عصبانی هستید نباید در خبر ببرید ما عصبانی

هستیم شخص عصبانی مدیر عصبانی نهاد عصبانی باعث می شود تصمیمات هیجانی بگیرد.

شما مدیران اتفاقا حریف و رقیب شما دوست دارد شما را عصبانی کند. اگر عصبانی شدید

در خبرتان نیاورید. هیچ هم عصبانی نیستیم خیلی با اعتماد به نفس بدون عصبانیت حاضر به

مناظره و مباحثه و به چالش کشیدن آقایان هستیم بدون هیجان.

آقای تقی پور: باید اصلاح کنم من عرضم این بود که همین آقای پیمانکار مشاوره اشتباه به

هیات مدیره داده است. ایشون هم پیمانکار بودند و هم وکیل بودند برای گرفتن پروانه. لالله

تالله یک اشکالاتی در قرارداد هست. همه ما واقفیم به این. یکی را آقای یوسفی گفتند که ما

ناظر پروژه نداشتیم. اشکالاتی هست و مسلما ایراداتی بوده است. آقای گلستانی: اگر

کارشناس میزان سهم کند میزان تقصیر کند... آقای تقی پور: اگر قرار باشد اینکار کنیم باید

همه هیات مدیره های قبلی و حتی بعد از ما... اقای گلستانی: چه اشکالی دارد بازرس هیات

مدیره وظیفه اش همین است. جتاب آقای بازرس هیات مدیره شما یکی از کارکردهای شما

در بازرسی همین هیات مدیره در خصوص همین موضوع است. اقای تقی پور: بخاطر

همین مشکلات و ایراداتی که در قرارداد بود با این اوصاف ما فعلا این را متوقف کردیم که

این اشکالات برطرف شود. بنابراین ما کتمان نمیکنیم در این قرارداد اشکالاتی وجود داشته

است. همه باید دست به دست هم بدیم مشکلات در اینده کمتر شود.

آقای دکتر نظری نژاد: آقای گلستانی من استفاده کردم از فرمایشات شما ولی احساس میکنم

که می شود انتزاعی بحث کرد و با مفاهیم قشنگ خودمان را در وضعیتی تصور بکنیم که

مشکلی وجود ندارد و یا اینکه واقعیات را ببینیم و خط سیری که وجود دارد را متوجه بشیم.

ما در وضعیتی قرار داشتیم که مرکز مشاوران همچین قدرتی نداشت همچین موجودیت قوی

نداشت ولی به جهت حمایت سیستم از او و امکانات رسانه ای و نرم افزاری که در اختیار

 

دارد به جایی رسیده است که با اعتماد به نفس بسیار زیاد از ادغام مخالفت می کند. ما اگر

این واقعیات را نبینیم به هم اندیشی توجه نکنیم گویی که در انتزاع به سر می بریم. شما که

خیلی خوب صحبت می فرمایید من از شما می پرسم جناب گلستانی عزیز شما برای سایت ما

چیکار کردید به عنوان یک وکیل؟ شما مطلبی نوشتید؟شما ایرادی گرفتید؟شما اشکالی

گرفتید؟ شما هجمه ای را پاسخ دادید؟ما در مقام انتقاد انتقاد بکنیم اما به خودمان هم نگاه کنیم.

من شما گلستانی را نوعی نگاه می کنم نه آقای گلستانی که من بهش ارادت دارم. در هرحال

دیدن واقعیات، لمس خطرات عین واقع اندیشی است عین واقع بینی است. خواهشمندم که

شماها که علوم انسانی خواندید و بلدید به هجمه ها پاسخ بدید بیایید پای کار. توجیه نکنید با

توجیه کردن خودمان را گول می زنیم. هم اندیشی در مورد هجمه های کانون اگر همین

کانال تلگرامی هم نگاه کنیم میبنیم که موجودیت ما در خطر هست امیدوار باشم به چی؟

محمد فاتح حمله کرده بود به روم، بحث این بود که شهر خلوت هست گفتند کجا رفتند؟ گفتن

رفتن در کلیسا ببینند که عیسی لاهوتی است یا ناصوتی؟ ...حمله شده حالا ما بیاییم در مورد

لاهوتی یا ناصوتی بحث کنیم؟ دیدن واقیعات و آمدن پای کار ضروری است. من از این

جهت یاداوری کردم نه اینکه ما ناامیدیم.

آقای اسفندیارسلمان : مقایسه کردن درست نیست در رابطه با عدم حضور. حضور همکاران این

پیام را میدهد که دغدغه وجود دارد. ما ناراحت امیدواریم.

آقای پایه پره : عرض من این است که ما دنبال محاکمه هیات مدیره هایی که بسیار زحمت کشیدند نباید باشیم دنبال  چی میگردیم؟ چرا زمین خریدیم؟ چرا ارزش افزوده آورد؟ چرا برایمان سرمایه اضافه کرد؟

چرا دیر اینکار را کرد؟ چون پول نداشت سرمایه نداشت بنیه اش را نداشت از کجا می اورد؟

وکلای کانون د عصبانی هستند؟ صدرصد عصبانی هستند. بشینیم جشن بگیریم ما

برای جشن امادیم اینجا؟ یا نه برای دغدغه آمدیم اگر عصبانی نباشیم خیلی خوب اوضاع

احوالمون درک نکردیم. کانون وکلا امیدوار باشد به چی؟ به هجمه ها و حمله های مکرر

امیدوار باشیم؟ کانون وکلا چه می توانست بکند که نکرد؟حتی اسکودا یا کانون های دیگر.

بله ما باید ناامید باشیم همکارهای ما اینجا نیستند. از این باید ناامید باشیم واقعا ناامیدی دارد.

همانطور که دکتر نظری نژاد گفتند موجودیت ما در خطر است. من فکر میکنم هیات مدیره

در تمام ادوار از سال 1378 همه شون زحمت کشیدند.

 آقای گلستانی: ما منکر زحمتشان نیستیم.

آقای پایه پره : ممنون زحمتشان هستم و محاکمه کردن دیگران مخصوصا که نیستند به نظر من درست نیست.

 

آقای وکیل پور: تشکر می کنم به خاطر دغدغه ای که برای این مسئله است. بحث تیتری که

زدند شما خیلی بولد کردید خواستم عرض کنم من در آن جلسه بودم در تهران، عصبانی

بودن را خبرنگار تسنیم در واکنش به انتقاد به جا و به حقی که رئیس کانون مرکزبه انتخاب

معاونت قوانین مجلس آقای دکتر میرمحمدصادقی و رئیس مرکز پژوهش های مجلس اقای

قربانزاده دو عنصری که می خواهند تیشه به ریشه کانون بزنند به دلیل اختلاف سلیقه هایی

که با کانون دارند بحثش جداست. گفتند قحط الرجال هست که این دونفری که عزمشان را

برنابودی کانون گذاشتند در این پست های حساس گذاشتند این به عنوان انتقاد بود ایشون این

را به عنوان عصبانیت مطرح کردند. دیگر اینکه ما در مقامی نیستیم و نباید باشیم که

بیایم زحمات و خدمات که هیات مدیره قبلی را که ما خودمون بودیم و دیدیم که

تبرعا جان و مال شان را مایه گذاشتند جهت تشمیت امور کانون و اعتلای کانون، کمااینکه

خیلی ها این مسئولیت را نمی پذیرند. ما در مقامی نیسیتم بگیم کی تخلف کرده یا نکرده و نه

این صلاحیت را داریم و نباید دنبال این قضیه باشیم. کار مهمی کردند زمینی خریدند و

ارزش افزوده پیدا کرد. کانون بودجه را نداشت ساختمان بسازد و ماند سال 96 به این خاطر

بود.

آقای سجادی: یک توضیح خیلی کوچک بدهم در پاسخ به فرمایشات دوست عزیزم جناب

گلستانی. ببینید عزیزان بارها بارها چه در نوشته ها و چه حضورا عرض کردیم توان مالی

کانون بسیار ناچیز هست. هیات مدیره های سابق با چه مرارتی با فشاری که به خودشان آمد

تقاضا به همکاران عزیز خودشان داشتند به هرحال تقاضا کردند سخت است. اینکار را در

طول سالیان متمادی کردند و ذره ذره جمع کردند تاهمین مقدار که هست را فراهم کنند. این

قرارداد اگر خوب خونده شود و خوب روش بحث شود دقیقا با این دید نگاشته شده است که با

کمترین هزینه ساخته شود. شما کجا یک مشاور یا پیمانکار پیدا می کنید که با 7 درصد بیاد

قرارداد ببندد؟ به لحاظ نوع ارتباطات دوستانه، اما این در واقع فی النفسه الامر اشتباه است

از دید یک مهندسی که این را گفته و از دید مهندس فرقان. وقتی این را کم می کنید کیفیت

می آید پایین. الان ما به این نتیجه رسیدیم ولی دید دید درستی بود که با این امکانات مالی

اینجور قرارداد ببندیم. هیچ وقت کانون گیلان آنقدر توان نداشت که بتواند... آن ساختمان هم

که خریداری شده با چه زحمتی خریداری شده است همان محل سه طبقه ای که الان محل

استقرار کانون است. یعنی زحماتی که با تبرع با وقت با انرژی با عشق خیلی وقتها گذاشته

شده است به نظر من باید زحمات را ارج بگذاریم...

 

آقای علیرضا حاجی پور: جلسه ای ما تشکیل دادیم در هتل کادوس. من گفتم چه شده است که ماده

187 شده نقطه مشترک همه احزاب و گروه ها سیاسی اعم از چپ و راست ، اصلاح طلب

اصول گرا؟ چه شده؟ همه جمع شدند در دوره اقای خاتمی این را به وجود آوردند. فرهنگ

این تجمع برای این است که چهره استقلال کانون را بپذیرند. همان موقع پیشنهاد دادم گروهی

را تشکیل بدیم و روی این موضوع از همین حالا حساسیت نشان دهیم. ما خودمان با خودمان

کردیم. هیچکس با ما نکرد. ما خودمان حساسیت نشان ندادیم. زمان طرح پیش نویس ماده

187 حساسیت ما کم بود همین حالاشم کم هست. بله ما عصبانی هستیم. انقد هجمه زیاد

هست ممکن است یک روز جرئت نکنیم  این حرفا را بزنیم. باید با غرور این

عصبانیت را نشان دهیم. ما افتخارمان این بود که ما با کرامت این شغل را انتخاب کردیم نه

به خاطر درامد. اولین کاری که باید بکنیم این است که نهادهای به وجود آمده مثل اتحادیه این

نهادها را کمک کنیم که این نهادها در مسیر دفاع از حقوق وکالت تقویت بشود. امیدوارم این

عصبانیت همچنان باقی بماند و با قدرت برویم جلو.

در ادامه یکی از حضار خاطر نشان کردند در خصوص نمایندگان مجلس و انتخابات مجلس

که چهارماه مانده است اظهار نظر بفرمایید که چه تعاملی کانون با نماینده ها داشته است.

در پایان این مراسم جناب آقای صادق هژیر با اشاره به سوابق حضور خود در کمیته راهبردی که سابقا در اسکودا پیگیر معضلات موجود در ارتباط با مسایل مربوط به مرکز مشاوران قوه قضاییه بود ،ایراد سخن نموده و با انتقاد از عدم حضور اعضای ارکان و کمیسیونهای داخلی کانون بالاخص اعضای کمیسیون پارلمانی کانون در چنین مراسماتی که موضوعا مرتبط با حوزه فعالیت آن کمیسیون است ، خواستار ارایه توضیح در این خصوص از ناحیه هیات مدیره شدند که جناب آقای سجادی ریاست محترم کانون با ارایه گزارش مختصر از عملکرد و فعالیتهای کمیسیون پارلمانی کانون در مدت شش ماهه نخست امسال قول پیگیر امورات را دادند ....

 

مراسم حدودا ساعت 19 به پایان رسید ...

 

 

 

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گیلان