سجادی: کانون وکلای دادگستری گیلان، وکالت و مشاوره اقشار آسیب پذیر را می پذیرد

رئیس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان از آمادگی این کانون برای ارائه خدمات معاضدتی به شهروندان در چارچوب مقررات و امکانات خبر داد و گفت: خدمات معاضدتی مربوط به پرونده های است که درخواست وکیل دارند، اما فرد توان پرداخت هزینه های آن را ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای دادگستری گیلان، سیدحسن سجادی که به مناسبت اول مرداد ماه، بیستمین سالروز تأسیس دفتر کانون وکلای دادگستری گیلان در جمع اصحاب رسانه سخن می گفت، اظهار داشت: خبرنگاران حلقه واسط بین مردم و مسئولین هستند و رسانه ها نقش مهمی در عرصه اجتماعی و جامعه مدنی دارند.

وی در این نشست با اشاره به تاریخچه تاسیس کانون وکلای دادگستری گفت: سی ام تیرماه از روزهای ماندگار تاریخ ایران است که در این تاریخ مصدق نخست وزیر وقت از شاه خواسته بود که حکومت شاهنشاهی به صورت مشروطه باشد اما شاه نپذیرفت و همین امر سبب شد که مصدق استعفا دهد ولی بعدها دوباره به سمت نخست وزیری منصوب شد.

رییس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان با بیان اینکه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری در سال 1331 به تصویب دولت مصدق رسید، افزود: هر استانی برای اینکه بتواند به صورت مستقل صاحب تشکیلات کانون وکلا باشد، می بایست شصت وکیل می داشت، از همین رو در سال ۱۳۷۸ ما توانستیم به عنوان یکی از اولین استانها، با جمع آوری وکلا این کانون را در گیلان راه اندازی کنیم.

سجادی یادآور شد: ساز و کار انتخاب اعضای هیات مدیره کانون، براساس انتخابات مجمع عمومی است که با فراخوان وکلا و اعضای کانون صورت می پذیرد تا کاملا دمکراتیک و مستقل باشد.

رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان با بیان اینکه این کانون از 5 فروردین سال 78 کار خود را آغاز کرد گفت: البته اول مرداد ماه این کانون صاحب تشکیلات دفتری شد و به شکل منظم تر به فعالیت خود ادامه داد، تا پیش از این تاریخ جلسات کانون در دفتر وکلا یرگزار می شد.

وی ساختار تشکیل دهنده این کانون را شامل مجمع عمومی، هیات مدیره، دادسرا و دادگاه انتظامی، اداره معاضدت قضایی و کمیسیون های مختلف از جمله کمیسیون کارآموزی دانست و گفت: کمیسیون کارآموزی از کمیسیون های مهم کانون وکلا است که وظیفه آموزش کارآموزان وکالت را به مدت 18 ماه و زیر نظر وکیلی با بیش از 10 سال سابقه کار بر عهده دارد.

سجادی با اشاره به چگونگی صدور وکالت برای اشخاص تصریح کرد: کار آموزان بعد از اتمام دوره آموزشی در آزمونی داخلی که به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود، شرکت می کنند که در صورت موفقیت مجوز وکالت برای آنها صادر می شود.

وی با اشاره به برگزاری آزمون سراسری کانون وکلا از سال ۷۶ تصریح کرد: قبل از هر آزمونی، یک مجمع سه نفره شامل رئیس‌کل دادگستری، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلای هر استان، مشخص می‌کنند که آن استان نیازمند چه تعداد وکیل در سال است. این مجمع در سال 98 برای گیلان 90 سهمیه در نظر گرفت که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد البته 30 درصد از این سهمیه یعنی حدود 27 نفر از این کارآموزان دارای سهمیه ایثارگری هستند و مابقی حدود 63 نفر از سهمیه آزاد انتخاب می شوند.

رئیس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۷۶۵ وکیل عضو این کانون هستند، افزود: این کانون همچنین در حال حاضر دارای ۱۳۰ کار آموز است، این افراد پس از اتمام دوره کارآموزی مستقل اما متعهد و پایبند به قوانین حقوقی هستند و در اولین گام برای خارج نشدن از حیطه قانون و تعهد جهت حسن رفتار در طول دوران کاری، سوگند یاد می کنند که تخلف از این قسم جرم محسوب می شود.

سجادی، دادستانی و دادگاه انتظامی را دو نهاد مسئول در رابطه با نظارت بر عملکرد وکلا عنوان کرد و افزود: این دو نهاد تخلفات را به‌طور مستقل بررسی کرده و در نهایت حکم قانونی را صادر می‌کنند و اگر برخی آرا توسط افراد مورد شکایت واقع شود در دادگاه عالی انتظامی بررسی می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: با توجه به تخصصی بودن علم حقوق، کسی که حقوق می‌خواند توانایی تفسیر قانون را دارد، از این جهت استفاده از وکیل برای جامعه بسیار ضروری است تا مردم دچار مشکلات بعدی قضایی نشوند.

سجادی با اشاره به حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی به عنوان فردی که دارای سوابق قضایی است در راس قوه قضائیه، افزود: این مسئله یک اتفاق فوق العاده‌ای است و ما از این اتفاق بسیار خرسندیم و باید این پیشامد را به فال نیک بگیریم.

رئیس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان از آمادگی این کانون برای ارائه خدمات معاضدتی به شهروندان در چارچوب مقررات و امکانات خبر داد و گفت: خدمات معاضدتی مربوط به پرونده های است که درخواست وکیل دارند، اما فرد توان پرداخت هزینه های آن را ندارد.

وی اضافه کرد: در این پرونده ها، هر شهروندی که توانایی پرداخت وکیل را در دعاوی خود ندارد، می تواند درخواست وکیل معاضدتی داشته باشد که با احراز درستی گفتار فرد مبنی بر ناتوانی مالی؛ این کانون، وکالت و مشاوره را برای اقشار آسیب پذیر انجام می دهد.