کانون وکلای فارس: وکالت در طرح تسهیل مجوز کسب‌وکار قرار نگیرد

 کانون وکلای فارس: وکالت در طرح تسهیل مجوز کسب‌وکار قرار نگیرد

 اعضای کانون وکلای دادگستری فارس مخالفت خود را با قرار گرفتن مقررات مربوط به صدور پروانه وکالت در زیرمجموعه طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار اعلام کردند.

 به تازگی مباحثی پیرامون اظهار نظر نمایندگان مرکز در کمیسیون بررسی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار از سوی نایب رییس اتحادیه کانون وکلا مطرح شد که حواشی زیادی را در فضای صنفی به دنبال داشت.

اعضای کانون وکلای دادگستری استان فارس معتقدند کسب‌وکار تلقی شدن وکالت بر خلاف حقوق ملت، قانون اساسی، دور از شأن وکالت و برخلاف تعاریف فقهی و حقوقی از وکالت است.

سارا ابراهیمی وکیل دادگستری به نمایندگی از مخالفان این طرح در جمع وکلایی که به همین منظور در دفتر کانون وکلا در شیراز گردهم آمده بودند، گفت: اساساً تشریفات نائل شدن به حرفه وکالت و نوع خدمات ارائه شده توسط کانون وکلا هیچ سنخیتی با تعاریف ارائه شده از کسب‌وکار ندارد.

وی اظهار داشت: کسب وکار تابع قواعد بازار و مبتنی بر کسب سود کاسب است؛ در حالی که در حرفه وکالت وکیل به دنبال سود واحقاق حق موکل است.

ابراهیمی با طرح این پرسش که کدام کسب‌وکار در کشور وجود دارد که به‌صورت رسمی و در قالب یکی از ارکان صنف به افراد کمتر برخوردار جامعه خدمات رایگان ارائه دهد، ابراز داشت: این در حالی است که اداره معاضدت کانون‌های وکلا سالانه به تعداد زیادی از هموطنان خدمات حقوقی رایگان ارائه می‌دهند.

به گفته این وکیل دادگستری لازم است نگاه قانون‌گذاران به حوزه وکالت که ارتباط مستقیم با تظلم خواهی و دادگستری، حقوق وعدالت دارد، نگاهی غیربازاری داشته باشند و از منظر تکریم و به دور از مسائل خلاف شأن وکیل و دادگستری قانون‌گذاری کنند.

ایرنا