یک حقوقدان: نمایندگان باید نقد سازنده داشته باشند

نمایندگان باید نقد سازنده داشته باشند

یک حقوقدان گفت:  تکلیف قانونی نمایندگان این است که برای رفع نیازهای مردم بکوشند و اگر عملکرد مسئولان نظام منافی با مصلحت مردم است باید مورد نقد قرار گیرد نه اهانت، آن هم نقد سازنده.

مریم نقاشان در ارتباط با ادبیات تند و بی‌اخلاقی برخی نمایندگان از تریبون مجلس نسبت به مسئولان نظام، گفت: با توجه به اینکه نمایندگان در مجلس به نمایندگی از مردمی سخن میگویند که آنها را انتخاب کرده اند، مسلما باید نسبت به رفتار و گفتار خویش دقت بیشتری داشته باشند زیرا ادبیاتی که در مجلس یک کشور استفاده می‌شود آیینه فرهنگ آن ملت است. 

وی افزود: آنچه تکلیف قانونی نمایندگان می باشد این است که برای رفع نیازهای مردم بکوشند و اگر عملکرد مسئولان نظام منافی با مصلحت مردم است باید مورد نقد قرار گیرد نه اهانت، آن هم نقد سازنده  یعنی انتقادی که ماحصلی به همراه داشته باشد و کارگشا باشد. 

این کارشناس مسائل حقوقی ادامه داد: لازم به ذکر است که مصونیت پارلمانی نمایندگان در جهت استیفای حقوق مردم است؛ اما با توهین و ادبیات سخیف نه حقی استیفا می‌شود نه طرحی کارآمد به ثمر می نشیند بلکه روحیه کارشکنی، بذر نفاق و مقابله به مثل اشاعه می یابد و به جای آنکه وقت گرانقدر مجلس صرف رتق و فتق امور مردم شود به میدان  محاورات تخریبی و برخوردهای تند بی ثمر مبدل می‌شود. 

نقاشان افزود: مهمترین خطر تکرار چنین ادبیاتی و باب شدن این فرهنگ فحاشی به جای نقد سازنده علاوه بر تخریب فرهنگ جامعه و پایین آمدن شئونات عالی ترین مقام قانونگذاری در کشور باید به افت عملکرد قوه مقننه نیز  اشاره کرد.

وی تاکید کرد: نمایندگان باید هوشیارانه انتقادات خود را به صورت کارشناسی شده با مستندات متقن ارائه دهند تا مسئولان مورد انتقاد و حامیان آنها  نتوانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند و اگر عملکردشان باعث متضرر شدن آحاد جامعه گردیده آن را جبران نمایند. در غیر اینصورت مردم خود می توانند در کوی و بازار در صورت عدم رضایت از مسئولان کشور به اهانت و فحاشی روی آورند اما این اهانتها چه گره ای باز می‌کند؟ آن هم از سوی منتخبین یک ملت!

این حقوقدان افزود:  هدف از  مصونیت پارلمانی آن بوده که نمایندگان بتوانند عملکرد مسولان را از طرق مقتضی بررسی و بر آن نظارت داشته باشند و آزادانه نقد سازنده بنمایند و اگر انتقاد می‌کنند، پیشنهاد کارآمدی هم ارائه دهند، نه اینکه وقتشان را در مجلس  به گله و شکایت و اهانت بگذرانند.

وی در پایان گفت:  امید است با تکیه بر فرهنگ ایرانی-اسلامی،  مجلسی کارآمد و مبتنی بر اخلاق داشته باشیم که تمام تلاش خود را در جهت حل مشکلات مردم با ادبیاتی فاخر به کار بندد.

ایسنا