یک وکیل دادگستری: ایجاد دادگاه‌های اقتصادی و تجاری، مستلزم پرورش قضات و وکلای متخصص است

ایجاد دادگاه‌های اقتصادی و تجاری، مستلزم پرورش قضات و وکلای متخصص است

یک وکیل دادگستری در یادداشتی تاکید کرد که ایجاد دادگاه‌های اقتصادی و تجاری، مستلزم پرورش قضات و وکلای متخصص در این حوزه‌ها است.

 متن یادداشت احمدرضا اسعدی نژاد به شرح زیر است:

رییس قوه قضاییه روز چهارشنبه هفته گذشته از ایجاد دادگاه‌های تخصصی اقتصادی و تجاری در آینده خبر داد.

ضرورت تشکیل دادگاه‌های تخصصی موضوعی است که همواره مورد تاکید حقوقدانان بوده است.

امروز با وسعت بسیار زیاد حوزه‌های مختلف علم حقوق، حتی نمی‌توان ادعا کرد یک قاضی یا وکیل در یک موضوع خاص حقوقی هم تخصص کامل دارد.

با پیچیده‌تر شدن دنیای اقتصاد و تجارت، مناسبات و مسائلی ایجاد شده که علاوه بر ضرورت قانونگذاری و به‌روز کردن قوانین پیشین در حوزه تجاری، باید دادگاه‌های ویژه‌ای هم برای این امور درنظر گرفته شود. هر چند در تهران مجتمع ویژه‌ای برای این امور درنظر گرفته شده است اما ضرورت دارد در دیگر شهرها خصوصا در شهرهای بزرگ نیز حتما این امر پیش‌بینی شود. زیرا ارجاع موضوعات تخصصی اقتصادی و تجاری به شعب عمومی، به دلیل عدم آشنایی با اقتضائات خاص امور مالی و اقتصادی و عدم توجه به آثار مالی تصمیمات دادگاه‌ها خصوصا در شرایط ویژه اقتصادی کنونی، ممکن است پیامدهای ناصوابی برای بنگاه‌های اقتصادی و مردم داشته باشد.

البته طبیعی است که برای شعب تخصصی باید علاوه بر تخصص ویژه و آموزش، صلاحیت‌هایی علاوه بر صلاحیت عمومی درنظر گرفته شود تا عدالت قضایی تضمین شود.

با تخصصی شدن شعب در امور اقتصادی و تجاری، باید وکالت هم در همین مسیر پیش برود و رفته رفته وکلا نیز در حوزه‌های تخصصی فعالیت کنند تا حقوق موکلین در دادگاه‌های ویژه به نحو احسن احقاق شود. پیش‌زمینه این امر هم آموزش و پرورش وکلا و قضات در زمینه‌های مورد اشاره است. چرا که عموما نگاه حقوقدان‌ها بیشتر به پیامدهای حقوقی و قانونی موضوعات است و کمتر به آثار مالی و اقتصادی آرای دادگاه‌ها توجه می‌شود. در این زمینه ضرورت دارد قانونگذار هم در تقویت نگاه اقتصادی در امور حقوقی بکوشد.

ایسنا