هم اندیشی همه گرایش‌های قضایی زیر یک سقف برای پیشبرد ایجاد تحول در قوه قضاییه؛

نشست هم اندیشی همه گرایش‌های قضایی با حضور مسئولان عالی ادوار دستگاه قضایی در محل حوزه ریاست قوه قضاییه و با حضور آیت الله رییسی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری میزان؛ نشست هم اندیشی مسئولان عالی ادوار دستگاه قضایی با آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

آیت الله رئیسی در پایان این جلسه پس از استماع سخنان حضار ضمن تقدیر و تشکر از تمام کسانی که در این جلسه حضور داشتند هدف از برگزاری این نشست را استفاده از نظرات و دیدگاه‌های مسئولان عالی قضایی در ادوار گذشته عنوان کرد و گفت: اصل این حرکت برای این است که ما از تجربیات و اندوخته ها و دیدگاه ها و نظرات تمام عزیزانی که در بخش های مختلف دستگاه قضایی پیشکسوت هستند استفاده کنیم، چون نظراتشان برای ما در مدیریت فعلی دستگاه قضایی بسیار گره‌ گشا و موثر است.

وی از مسئولان عالی ادوار دستگاه قضایی خواست که به این جلسه بسنده نکنند و ادامه داد: این جلسه جنبه نمادین دارد و هدف از این نشست ارتباط بیشتر با شما است، ما همواره می خواهیم که ارتباطمان با شما مستمر باشد و دائماً از نظرات شما بهره مند باشیم تا نظرات شما به ما منتقل شود، چون برای ما و همکارانمان حتماً مفید خواهد بود.

آیت الله رئیسی بیان داشت: بدون تردید کسانی که در گذشته در راس قوه قضاییه بودند همچون شهید آیت الله بهشتی، آیت الله یزدی و مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله لاریجانی، تمام تلاششان این بوده است که قوه قضاییه را ارتقاء بخشند و گرفتاری ها و مشکلات را حل کنند. در این نیت این عزیزان ما تردید و شکی نداریم؛ اما در این تطورات دوره هایی داشتیم که نزدیک ترین نظام قضایی را به نظام اسلامی ایجاد کند، مثلاً در یک دوره دادسراها حذف شود یا در دوره ای دادسراها ایجاد شود یا در یک دوره ای دیوان عالی کشور بررسی شکلی کند و یا در یک دوره ای وارد بررسی ماهوی شود که این ها همه تجربیاتی هستند که ما آن‌ها را داریم.

وی گفت: هم در تغییر ساختارها و هم در تغییر صلاحیت ها ما تجربه کرده ایم و لذا در این جهت و در گام دوم انقلاب به ما کمک کنید که برای آن صورت و قالب که قابل تغییر است، راهکار داشته باشیم چون سیرت قضایی اسلامی قابل تغییر نیست و واقعاً سیرت قضایی اسلامی همان سیرت امیرالمومنین علی (ع) است؛ اما تغییر در صورت و شکل و قالب را قابل بحث می دانیم و این امر در الگوی پیشرفت ایرانی و اسلامی ما که مقام معظم رهبری چندین جلسه برای این موضوع گذاشته اند بسیار مهم است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: به نظرم این بحث باید از یک جزمیت علمی بالا برخوردار باشد نه این که یک کار دفعی باشد که در یک وقت تصویب و در یک وقت دیگر لغو شود، بلکه کاملاً کارشناسان و صاحب نظران یک کار خوب را با جزمیت و پشتوانه علمی انجام دهند که البته ممکن است به وقت زیادی هم نیاز داشته باشد.

آیت الله رئیسی گفت: لذا باید هم از افراد صاحب تجربه در دستگاه قضایی و هم از دانشمندان در دانشکده های حقوق و اساتید حوزه استفاده کنیم تا بتوانیم مدل و صورت و قالبی که قضای اسلامی بتواند به بهترین وجه پیاده شود را اجرا کنیم .

وی گفت: من فکر می کنم با همه تجربه ها ما می توانیم یک نمونه و مدل که به آن قضای اسلامی نزدیک باشد را در گام دوم پیاده کنیم که این یک امر ضروری است البته این کار نیاز به کار علمی دارد و باید از تجربیات همه افراد و حتی کشورهای دیگر و نظامات دیگر استفاده شود، امروز بالاخره نظامات حقوقی مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد که حتماً این کار علمی گره گشای کارها خواهد بود.

آیت الله رئیسی گفت: ما ضمن ارج نهادن به همه زحمات همکارانی که در دانشگاه ها و یا در حوزه ها شاگرد پروری می کنند، می خواهیم که نظراتشان را به ما منتقل کنند چون نظراتشان برای ما ارزشمند است.

وی خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم این ارتباط بین دستگاه قضایی و مدیرانی که در ادوار مختلف صاحب نظر بودند و اکنون هم این نظرات را دارند نهادینه شود و ما را از دیدگاه های خود بهره مند سازند و انشالله ما هم ساز و کاری را برای تداوم این ارتباط فراهم خواهیم کرد و جلسات دیگری را برای بهره مندی از نظرات دیگر عزیزان برگزار خواهیم کرد.

براساس این گزارش، در ابتدای این نشست سیدمرتضی بختیاری رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه، آیت الله مرتضی مقتدایی، دکتر حسینعلی امیری، دکتر سید شهاب الدین صدر، حجت الاسلام علیزاده، حجت الاسلام رهبرپور، آیت الله سید مصطفی محقق داماد، حجت الاسلام نیازی، دکتر علیرضا جمشیدی و دکتر موحد نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

در ابتدای این جلسه بختیاری رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه ضمن خیرمقدم و قدردانی از حضور حاضرین در جلسه اظهار کرد: قطعا این نشست میتواند بسیاری از نارسایی‌ها و مشکلات قوه قضاییه را با توجه به تجربه شما اساتید برطرف کند.

وی گفت: برای اولین بار است که فردی از درون قوه قضاییه به عنوان رئیس دستگاه قضایی انتخاب می‌شود و باید از این فرصت حداکثر استفاده را کرد و همچنین برای اولین بار است که یک رئیس قوه قضاییه با برنامه به دستگاه قضایی وارد شده به طوری که برنامه وی نیز مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

بختیاری ادامه داد: با توجه به اینکه این انتصاب از داخل و بیرون قوه قضاییه مورد استقبال قرار گرفته، مسئولیت سنگینی برای دستگاه قضایی ایجاد شده است، لذا نقطه نظرات شما اساتید و عزیزان در رفع چالش‌های قوه قضاییه بسیار موثر و گره گشا است.

آیت الله مقتدایی قاضی دادگاه‌های انقلاب اسلامی، عضو و سخنگوی شورای عالی قضایی، ریاست دیوان عالی کشور و ریاست دادسرای دیوان عالی و دادستانی کل کشور وقت نیز در این نشست گفت: دستگاه قضایی باید به گونه‌ای باشد که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری اگر به کسی ظلم شد بگوید که می‌روم و به دستگاه قضایی شکایت می‌کنم و حقم را می‌گیرم

آیت الله محقق داماد ریاست بازرسی کل کشور در سال‌های ۶۰ تا ۷۳ در این نشست هم اندیشی با بیان اینکه آقای رئیسی بر خلاف مدیران قبلی علاوه بر فقه بر حقوق هم مسلط می‌باشد و حقوقدان است بر نهادینه کردن قانون و مقررات حقوقی به خصوص آیین دادرسی تاکید کرد و از رئیس قوه قضاییه خواست دستگاه قضایی را با موازین و حقوق امروزه منطبق کند.

حسینعلی امیری معاون رئیس جمهور و رئیس اسبق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر اجرایی شدن کامل طرح کاداستر به منظور پیشگیری از اطاله دادرسی و سوء استفاده از اراضی تاکید کرد.

شهاب الدین صدر رئیس اسبق سازمان پزشکی قانونی بر شفافیت، حفظ استقلال قوه قضاییه، کاهش اطاله دادرسی و توجه به حبس زدایی تاکید کرد.

حجت الاسلام عباسعلی علیزاده معاون رییس قوه قضاییه و رییس کل دادگستری در سال‌های گذشته از رئیس قوه قضاییه خواست که ضمن تکریم ارباب رجوع، در خود قوه قضاییه سالم سازی کنید.

حجت الاسلام و المسلمین رهبرپور رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی در دوره آیت الله یزدی، به موضوع استقلال و اقتدار دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: قضات باید ضمن استفاده از کارشناسان و ضابطان استقلال خود را حفظ کنند.

علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه در دوره دوم ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی، با تاکید بر برنامه محور بودن اقدامات، نسبت به برگزاری اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم ابراز امیدواری نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نیازی رییس اسبق سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و سازمان بازرسی کل کشور نیز در این نشست بیان داشت: توقع این است که برای مشکلاتی که اکنون وجود دارد راه حل پیدا شود و هیات‌های اندیشه ورز تقویت شوند.

در ادامه دکتر موحد از مقامات اسبق قوه قضاییه یکی دیگر از حاضرین جلسه گفت: استفاده از ظرفیت‌های قوه قضاییه امر بسیار مهمی است و به لطف خدا اکنون قوه قضاییه ظرفیت‌های خوبی را برای مدیریت امور دارد لذا از شما خواسته می‌شود که از ظرفیت‌های درونی دستگاه قضا برای انجام امور استفاده کنید.