رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان: مصالح و منافع مردم، دستگاه قضایی و نهاد وکالت باید در اولویت قرار گیرد/ظرفیت پذیرش در آزمون وکالت باید مبتنی بر تصمیمات کارشناسی شده، باشد

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان: به منظور تحول در دستگاه قضایی و اجرای عدالت همه افراد و نهادها وظیفه دارند نقش مؤثری ایفا کنند و مصالح و منافع مردم، دستگاه قضایی و نهاد وکالت را در اولویت قرار دهند، لذا انتظار می رود مرکز وکلای قوه قضائیه نیز در مورد ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون این مرکز از اتخاذ تصمیمات کارشناسی نشده اجتناب ورزد


 به گزارش حقوق نیوز انتشار اخباری مبنی بر افزایش نامتعارف ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون مرکز مشاوران قوه قضائیه با واکنش جامعه وکالت و کانون های وکلای دادگستری مواجه شده است.

کانون های وکلا که از ابتدا به جایگاه قانونی آزمون وکالت مرکز مشاوران قوه قضائیه نقدهای جدی داشتند، اکنون افزایش نامتعارف ظرفیت پذیرفته شدگان در آزمون وکالت این مرکز را زنگ خطر جدی برای نهاد وکالت در کشور تلقی می کنند.

در همین زمینه خانم دکتر رئیسی، رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان در مصاحبه با حقوق نیوز ضمن مخالفت با این تصمیم به بیان دلایل مخالفت جامعه وکلا و کانون های وکلای دادگستری با افزایش بدون کارشناسی ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون وکالت مرکز مشاوران قوه قضائیه پرداخت.

دکتر رئیسی بیان داشت علیرغم مخالفت مستدل کانون های وکلای دادگستری با آزمون وکالت مرکز مشاوران قوه قضائیه، این مرکز اقدام به برگزاری آزمون نمود و اکنون نیز اخباری مبنی بر افزایش آمار پذیرفته شدگان آزمون این مرکز منتشر شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان با ابراز امیدواری نسبت به اتخاذ تصمیم عقلانی و مبتنی بر نظرات کارشناسی شده در این باره 3 دلیل را برای مخالفت خود و جامعه وکلا با افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون مرکز مشاوران قوه قضائیه بیان داشت.

رئیسی گفت: افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون این مرکز مشکلات جدی را برای دادگستری ها ایجاد می کند. وی افزود: اساساً تعیین ظرفیت آزمون وکالت از سوی هیئتی سه نفره تعیین می‌شود که دو عضو آن از دادگستری و یک عضو آن رئیس کانون‌های وکلای دادگستری هر استان‌ است و با توجه به اینکه این آمار بر اساس قانون و به صورت کارشناسی اعلام می شود، افزایش ناگهانی و کارشناسی نشده ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون وکالت مرکز مشاوران قوه قضائیه مشکلات جدی را برای دادگستری ها به خصوص در امر آموزش و ایجاد فضای لازم برای کسب مهارت هایی که لازمه حرفه وکالت می باشد، ایجاد خواهد کرد.

دکتر رئیسی مشکلاتی که برای مردم ایجاد می شود را به عنوان دلیل دیگر برای مخالفت با این افزایش ظرفیت دانست.

در این مورد رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان بیان داشت: افزایش بی رویه و کارشناسی نشده ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون وکالت، کاهش سطح آموزش و کسب مهارت های لازم توسط کارآموزان را به همراه خواهد داشت که این امر برای مردم مشکلات جدی را ایجاد خواهد کرد زیرا زمانی که وکلا به دلیل عدم آموزش صحیح و کافی، مهارت های مورد نیاز برای حرفه وکالت را نداشته باشند این مردم هستند که به دلیل پایمال شدن حقوقشان متضرر خواهند شد.

دکتر رئیسی دیگر دلیل مخالفت با افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون مشاوران قوه قضائیه را بیکاری گسترده در میان وکلا دانست.

در این مورد رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت: یکی از مشکلات جدی در جامعه وکلا، نرخ بالای بیکاری و اوضاع نابسامان معیشتی در میان آنها می باشد به گونه ای که حتی برخی از وکلا توان تمدید پروانه خود را ندارند.

دکتر رئیسی ادامه داد: کانون های وکلای دادگستری به هیچ عنوان به دنبال انحصارگرایی نیستند و علیرغم تمام موانع هر ساله اقدام به برگزاری آزمون وکالت نموده اند و صرفاً دغدغه های صنفی را دنبال می کنند، اما متاسفانه افرادی برای رسیدن به اغراض شخصی اقدام به اتخاذ تصمیماتی می کنند که نه تنها کارشناسی نشده بلکه با اهداف پوپولیستی صورت می گیرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان بیان داشت: ریاست محترم قوه قضائیه همواره بر پذیرش وکلا بر اساس مسائل کارشناسی و نیاز جامعه تاکید خاصی داشته اند. وی همچنین افزود: وکلای بیکار می توانند باعث ایجاد مفسده در دستگاه قضایی شوند.

دکتر رئیسی تصریح کرد به منظور تحول در دستگاه قضایی و اجرای عدالت همه افراد و نهادها وظیفه دارند نقش مؤثری ایفا کنند و مصالح و منافع مردم، دستگاه قضایی و نهاد وکالت را در اولویت قرار دهند، لذا انتظار می رود مرکز مشاوران قوه قضائیه نیز در مورد ظرفیت پذیرفته شدگان آزمون این مرکز از اتخاذ تصمیمات کارشناسی نشده اجتناب ورزد.