حجت‌الاسلام مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه،‌در دیدار با هیأت‌مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان: کانون‌ها نگران ظرفیت آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه نباشند

مشروح نشست هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با معاونت محترم حقوقی قوه قضاییه، جناب آقای آیت الله دکتر محمد مصدق
 
روز چهارشنبه مورخ ۱۳ آذرماه همراه با سفر استانی ریاست محترم قوه قضاییه جناب آقای آیت الله رییسی به استان اصفهان ، کانون وکلای دادگستری استان اصفهان میزبان معاونت محترم حقوقی قوه قضاییه ، جناب آقای آیت الله دکتر محمد مصدق بود .

در این نشست که با حضور معاونت محترم ریاست کل دادگستری استان اصفهان جناب آقای دکتر محمدی ، ریاست کانون وکلای اصفهان و اعضای هیات مدیره و برخی از همکاران وکیل برگزار شد ،رییس کانون‌وکلای دادگستری استان اصفهان اظهار داشت : انتظار داشتیم با سفر ریاست محترم قوه ی قضاییه به استان اصفهان، نشستی اختصاصی با وکلای دادگستری ترتیب داده میشد تا می توانستیم دغدغه ی وکلای دادگستری این استان را به سمع و نظر ریاست محترم قوه برسانیم، که این امر میسر نشد . حضور حضرتعالی در جمع وکلای استان و در خانه ی وکلا باعث خوشحالی و امیدواری است .

در ادامه دکتر لیلا رئیسی اظهار داشت : امروز با وجود عملکرد نهاد موازی و برگزاری مجدد آزمون از سوی مرکز، نگرانی همکاران و مدیران کانون ها ادامه دارد و معتقدیم‌ دو نهاد موازی با یک کارکرد به ضرر دستگاه قضایی و حقوق عامه است .

رییس کانون وکلای اصفهان افزود : باید با همفکری و جلب نظر کانون های وکلا به شکلی که به استقلال کانون های وکلا خدشه ای وارد نشود ، راجع به نهاد وکالت کشور تصمیم گیری شود .

دکتر رییسی اظهار داشت: برگزاری آزمون از سوی نهاد موازی با سیاست اعلامی از سوی قوه قضاییه همخوانی ندارد، اگر نیاز به جذب وکیل بیشتری بود، چرا این موضوع از طریق قوه قضاییه در کمیسیون تعیین ظرفیت اعلام نگردید؟ اگر آمار اعلامی قوه قضاییه کافی بود، برگزاری آزمون از طریق مرکز مشاوران بر چه اساسی انجام می شود؟ چرا برخی تلاش می کنند با وارد کردن هجمه های بی اساس به کانونهای وکلا و مدیران آنها، جایگاه نهاد قانونی وکالت را تضعیف نمایند؟ سود این تخریب و تضعیفها به چه کسانی می رسد؟

در ادامه آیت الله دکتر محمد مصدق ، ضمن اعلام این‌ موضوع که تعیین تکلیف در خصوص این دو نهاد از سوی ریاست قوه قضاییه به ایشان محول شده است ، اظهار داشت : بنده معتقدم‌که موجودیت دو‌نهاد موازی با یک کارکرد به صلاح کشور و‌دستگاه قضایی نیست و باید هرچه سریعتر با همفکری مدیران دو‌نهاد به نتیجه ی مطلوب رسید .

معاونت حقوقی قوه قضاییه اظهار داشت : در جلساتی که با مدیران مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه داشته ایم ، عنوان شد که کانون های وکلا قدمتی ۷۰ ساله دارند و نمی توان آن را نادیده گرفت و تصمیم در خصوص این نهاد کهن مدنی باید به شکلی باشد که به قدمت و موجودیت آن لطمه ای وارد نسازد . وی در ادامه در خصوص آزمون مرکز وکلا و امور مشاوران اعلام کرد اطمینان داشته باشید جذب داوطلبان در این آزمون زیاد نخواهد بود و استدلال کانون ها در خصوص برگزاری آزمون منطقی است .

در پایان دکتر لیلا رییسی ضمن ابراز خرسندی به جهت حضور این مقام بلند پایه ی قضاییه در خانه ی وکلا ، اعلام کرد، نهاد وکالت همیشه یار و یاور دستگاه قضایی بوده و تلاش خود را در جهت بسط عدالت اجتماعی و احقاق حقوق عامه انجام داده است و از دستگاه قضایی کشور انتظار میرود تا خواسته ی نهاد وکالت مبنی بر حفظ نهاد قانونی وکالت کشور نادیده گرفته نشود.
پس از پایان این نشست صنفی ، نشست علمی با موضوع تحولات حقوق‌کیفری در تعدد جرم با سخنرانی معاونت محترم قوه قضاییه در محل سالن اجتماعات کانون وکلا برگزار گردید .