کنفرانس سالانه جهانی کانون وکلای بین المللی(IBA) -کره جنوبی ٢٠١٩

کنفرانس سالانه جهانی کانون وکلای بین المللی هر ساله به میزبانی یک کشور برگزار می گردد که امسال درسئول پایتخت کشور کره جنوبی می باشد.  در این مراسم که از تاریخ ٣١ شهریور ماه  تا ٥ مهرماه (٢٢ تا٢٧ سپتامبر٢٠١٩ ) در حال برگزاری می باشد دکتر عیسی امینی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز و نیز دکتر مرتضی شهبازی نیا رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران و همچنین دکتر کارن روحانی عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز حضور دارند.

گزارش افتتاحیه

در این مراسم هوراسیو بزناردز رییس کانون وکلای بین المللی در سخنرانی خود در میان شش هزار شرکت کننده در  بیست و نهمین اجلاس عمومی IBA در سئول و ضمن خوش آمد گویی، بیان داشت که IBA به سئول به عنوان مکان مورد علاقه خود به عنوان مکان ترجیحی برای نشان دادن تعهدش برای استقرار مجدد حکومت قانون در شبه جزیره کره باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم خیلی زود تمام شبه جزیره بتواند در وضعیت صلح و تحت حاکمیت قانون قرار گیرد. او از نقش حیاتی وکلا سخن گفت، اینکه وکلا در صحنه جهانی در تضمین ساختارهای اساسی جامعه مانند حقوق بشر،عدالت و دموکراسی متعهد و خستگی ناپذیر هستند، خصوصا در کشورهایی که در به نمایش گذاشتن اهمیت صلح و ثبات از خود ضعف نشان می دهند. رییس کانون وکلای بین المللی از حضار خواست تا در جلسات این دوره شرکت نموده و تاکید نمود این یک فرصت بزرگ است تا با دیدگاه های همکارانمان در موضوعات و دغدغه های حقوقی  مشترک آشنا شویم.

 

پس از سخنرانی رییس کانون وکلای بین المللی ، سخنان بان کی مون دبیرکل پیشین سازمان ملل در شروع اجلاس IBA در سئول به صورت کلیپ پخش شد: تصور جهانی بدون حاکمیت قانون قابل تصور نیست؛یعنی حکومت بدون رسانه مستقل، بدون آزادی برای اجتماعات و اعتراضات مسالمت آمیز، بدون آزادی تفکر عقاید فردی ویا ابراز عقیده، بدون دادگستری و وکالت مستقل.

او ادامه داد: ما در جهانی به طور فزاینده پیوسته بهم زندگی می کنیم؛ جایی که وقتی اتفاقی در یک نیمه از سیاره ما رخ می دهد بلافاصله و گاه و بی گاه در نیمه دیگر احساس می شود. اضافه می کنم مجددا این پشت صحنه را، حکومت قانون در مدت زمان نسبتا کوتاهی دچار فرسایش شده است. بان کی مون به اعضای جامعه حقوقی و ارائه دهنده خدمات حقوقی که در واقع سنگ بنای جوامع کارآمد و دموکراسی بوده و همچنین به اعضای IBA، پیشنهاد داد که مسئولیت کلیدی محافظت از حوزه هایی مانند حقوق بشر به مفهوم اعم را برعهده داشته باشند.

در برنامه افتتاحیه مون جای این  رئیس جمهور کره جنوبی و نیز سون سانگ هیون دبیر کنفرانس و رئیس سابق دیوان کیفری بین الملل و  پارک ون سون   شهردار سئول به سخنرانی پرداختند.

متعاقبا مطالب بیشتر در روزهای آتی از این اجلاس به نظر شما بزرگواران خواهد رسید.

 

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز