رئیس اتحادیه وکلا: بودجه خدمات حقوقی نخستین بار در دولت تدبیر و امید پیش بینی شد

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) گفت: یکی از نقاط قوت عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش حقوقی، پیش بینی بودجه برای خدمات معاضدتی و تسخیری حقوقی است.

مرتضی شهبازی نیا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پیش بینی بودجه برای خدمات حقوقی مطالبه نهاد وکالت بود که با موافقت دولت و همکاری رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونت حقوقی رئیس جمهوری محقق شد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران گفت: در اصل ۳۵ قانون اساسی به صراحت گرفتن وکیل حق مردم دانسته و اعلام شده است اگر کسی نتواند وکیل بگیرد، دولت باید این امکان را فراهم کند اما این مساله سال ها مسکوت مانده بود.

وی ادامه داد: نهاد وکالت در ایران سال ها و چندین دهه بدون دریافت پول، خدمات حقوقی و معاضدتی به مردم ارائه می دهد و اولین بار است که دولت برای این خدمات بودجه در نظر گرفته است.

شهبازی نیا اظهار داشت: ذینفع اصلی این بودجه نه وکلا بلکه مردم هستند؛ رقم بودجه هشت میلیارد تومان است که البته کل این مبلغ هم تخصیص داده نشده است.

وی اضافه کرد: عدد پیش بینی شده اندک است  و کفاف یک صدم مطالبات وکلا را نمی دهد اما گام موثری است که توسط این دولت برداشته شد.

رئیس اتحادیه وکلا گفت: نحوه پرداخت به وکلا به این ترتیب است که به وزارت دادگستری ابلاغ می شود و این وزارتخانه طبق آیین نامه ای که مصوب رئیس قوه قضائیه است، از طریق کانون وکلای دادگستری مرکز بودجه  را تخصیص می دهد.

این استاد حقوق خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر، خدمات حقوقی به عنوان بخشی از خدمات تامین اجتماعی تعریف شده است به عنوان نمونه در کشور پرتغال، تامین هزینه های حقوقی به عنوان بخشی از هزینه های تامین اجتماعی است.

شهبازی نیا افزود: در انگلیس در یک برنامه پنج ساله ۲.۶ میلیارد پوند برای پرداخت حق الوکاله افراد نیازمند به خدمات حقوقی در نظر گرفته یا در هلند حدود یک میلیارد یورو برای یک سال برای خدمات حقوقی تخصیص داده شده است. همچنین بودجه خدمات حقوقی در کشور استرالیا حدود یک میلیارد دلار در سال است.

وی اظهار داشت: بودجه خدمات حقوقی معاضدتی در آمریکا به اندازه کل گردش مالی سالانه در نهاد وکالت ایران است و یکی از چالش ها و اشکالاتی که افکار عمومی به ترامپ وارد می کند، این است که هزینه خدمات حقوقی را کاهش داده است.